محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه در مصاحبه ای می گوید: ایران گزینه های متعددی دارد و خروج از برجام نیز یک گزینه است.

به گزارش جهان نیوز ، به رغم برداشته شدن چهار گام کاهش تعهدات هسته ای ذیل برجام توسط ایران، اروپایی ها همچنان به تعهدات خود عمل نکرده و آمریکا نیز به کارشکنی های خود ادامه می دهد. آژانس بین المللی انرژی هسته ای نیز هفته گذشته بار دیگر تحت فشار آمریکا و رژیم صهیونیستی شبهاتی را نسبت به پرونده هسته ای کشورمان اعلام کرد. به نظر می رسد ایران از این به بعد دست به ابتکاراتی خواهد زد تا به بدعهدی ها و تلاش برای خرابکاری علیه صنایع هسته ای جواب درخور و شایسته ای دهد.
۱- محدود کردن بازرسی ها: با توجه به اینکه ایران تحت شدیدترین نوع بازرسی ها قرار دارد، به نظر می رسد ایران می تواند برای محدود کردن بازرسی ها، در سه بخش محدوده بازرسی، تعداد بازرس ها و سطح دسترسی اقدام کند.
۲- افزایش سطح غنی سازی: ایران پیش از برجام در سطح ۲۰ درصد به غنی سازی می پرداخت و بسیاری این موضوع را ابزار قدرتی در دست کشور برای چانه زنی می دانستند. تحلیل گران سیاسی معتقدند که با توجه به خط قرمز بودن غنی سازی بالای پنج درصد، اگر مسئولان کشور بازگشت به سطح ۲۰ درصدی را اعلام کنند، می تواند گام موثری در مقابل بدعهدی طرف های غربی باشد.
۳- عدم اجرای پروتکل الحاقی: ایران طبق برجام، اجرای پروتکل الحاقی را به صورت داوطلبانه اجرا می کند و طبق مفاد توافق، کشورمان باید در هشتمین سال روز توافق با روز ارائه گزارش مدیرکل آژانس، پروتکل الحاقی را در مجلس شورای اسلامی بررسی و تصویب کند.اما با توجه به این موضوع که آمریکا به صورت یک جانبه از برجام خارج شده و سه کشور انگلیس، آلمان و فرانسه نیز به تعهدات خود عمل نمی کنند، برخی از مسئولان عدم اجرای پروتکل الحاقی را به عنوان ...

سرخط اخبار