سن مناسب ارتودنسی چه زمانی است؟

ایسنا چهارشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۱۹
یک متخصص ارتودنسی با اشاره به زمان مناسب ارتودنسی و جراحی فک، گفت: اگر بیماران برای ارتودنسی تا قبل از سن بلوغ مراجعه کنند شانس موفقیت مان بسیار بیشتر از بعد از بلوغ است. البته اگر بیماری بعد از سن بلوغ مراجعه کند و مشکل فک داشته باشد، روش درمانی عوض می شود.

سعید صادقیان در گفت وگو با خبرنگار ایسنا- با بیان اینکه ارتودنسی از رشته های تخصصی دندانپزشکی است که بیشتر کاربرد زیبایی برای صورت و دندان دارد، اظهار کرد: منظور از زیبایی این است که علاوه بر زیبایی دندان ها، ارتودنسی منجر به زیبایی فک می شود.
وی افزود: ارتودنسی عملی است که علاوه بر اصلاح رابطه بین فک ها، تناسب صورت و همچنین رابطه میان دندان ها و نامرتب بودن آنها را انجام می دهد.
عضو هیئت علمی گروه دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه ارتودنسی درصورتی که فک ها جلو و عقب باشد و روابطشان با هم درست نباشد را اصلاح می کند، افزود: ارتودنسی اگر قبل از سن رشد باشد با دستگاه های مربوطه انجام می شود (دستگاه هایی که رشد صورت را تحت تأثیر قرار داده و صورت را متناسب می کند)، برای نمونه اگر فک پایین کوچک و عقب رفته است این دستگاه فک را سر جای خود قرار می دهد.
وی همچنین تصریح کرد: اگر فک بزرگ باشد با انجام ارتودنسی می توان فک را متوازن با سایر اجزای صورت مانند پیشانی و حدقه چشم کرد.
صادقیان ادامه داد: یکی از درمان های ارتودنسی مربوط به تغییرات اسکلتی است که اگر قبل از سن رشد باشد به آن ارتوپدی پانکشنال می گویند و فک ها را تغییر می دهد و اگر مربوط به دندان ها باشد به آن ارتودنسی دنت می گویند که به درمان دندان هایی که جلو و یا عقب رفته، می پردازد.
وی با بیان اینکه درمان های مربوط به فک معمولاً با پلاک های متحرک و البته گاهی ثابت انجام می شود، گفت: سن مناسب برای درمان باید قبل از بلوغ باشد که معمولاً در دختران قبل از 11 سال و البته بستگی به شرایط اجتماعی و.. دارد و در پسران کمی دیرتر است.
عضو هیئت علمی گروه دندانپزشکی ...

سرخط اخبار