باغی شگفت انگیز در کرمان که میوه همه درختانش «سنگ» هستند

روزیاتو یکشنبه ۳ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۴۱

بیش از ۱۵۰ درخت که میوه هایشان همه سنگی است در فضایی سورئال و وهم انگیز در نزدیکی شهرستان سیرجان در استان کرمان سال هاست که سربلند ایستاده اند و باعث بهت و تعجب روستائیان و گردشگران شده اند.
درختانی که داستانش به مردی باز می گردد که خودش در همین باغ به خاک سپرده شده: درویش خان اسفندیارپور. او مردی کر و لال بود که با خانواده اش در ۴۰ کیلومتری سیرجان زندگی می کرد و به کشاورزی و دامداری مشغول بود. اما بدنبال اصلاحات ارضی در سال ۱۳۴۰ او املاکش را از دست داد و برای اعتراض به این امر، باغ داری را کنار گذاشت و همه درختان زمین باقی مانده اش هم خشک شدند و از بین رفتند.
این اتفاق بر روح حساس درویش خان تاثیر منفی زیادی داشت به طوری که دست به اقدامی عجیب زد. او زمین را نیم متر حفر کرد، یک تنه ی خشکیده از درخت در آن کاشت، از شاخه های درختِ خشکیده، سنگ آویخت و با این کار دلش آرام گرفت. همین باعث شد تا پایان عمر این کار را تکرار کند.
درویش خان درختان با میوه های سنگی را درختانی جاویدان تصور می کرد که هرگز نه خشک می شوند نه مورد تعرض قرار می گیرند. همین باور باعث شد تا این کار را سال های سال تکرار کند و در نهایت ۱۸۰ درخت در باغ یکهزار متری خود داشت که میوه های همه آنها سنگ بودند و سیم و لاستیک.
این درختان نه آب نیاز داشتن نه آفتاب.
نکته عجیب در مورد باغ این است که در برخی موارد تنه های درختان خشک شده و سنگ های عظیمی که به آنها آویزان شده است آنقدر بزرگ است که مشخص نیست این مرد چگونه از پس احداث باغ سنگی برآمده است.
درویش خان که زندگی خود را از دست رفته می دید، به منظور تهیه سیم برای اتصال سنگ ها به تنه درختان، لاستیک های فرسوده ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار