برگزیده جایزه مصطفی (ص) دستگاه تشخیص سرطان (CDO) خود را در نشست ایسا معرفی کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ستاد ارتباطات و اطلاع رسانی بنیاد مصطفی(ص)، محمد عبدالاحد، دانشیار دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران و برگزیده مقیم کشورهای اسلامی جایزه مصطفی(ص) ۲۰۱۹، در پنجمین نشست ایسا اظهار داشت: CDP یک ابزار جراحی نوین برای تشخیص نواحی سرطانی در حین عمل جراحی بیماران مبتلا به سرطان سینه است که جراح را از ضایعات نئوپلاستیک مطلع میکند. این دستگاه دارای تاییدیه نظام پزشکی است و در بسیاری از مراکز جراحی مورد استفاده قرار میگیرد و حق ثبت اختراع (پتنت) آمریکا را نیز دارد.
وی با بیان جزئیات بیشتر در مورد کارکرد این دستگاه گفت: یکی از مهمترین تفاوتهای فیزیولوژیکی بین سلولهای سرطانی و سلولهای سالم، استفاده از گلوکز یا اکسیژن برای استخراج انرژی جهت متابولیسم سلولها است.
وی ادامه داد: در طول روند تغییرات ناشی از سرطان، سلولهای سرطانی فرآیند متابولیسم خود را از فسفوریلاسیون اکسیداتیو به گلیکولیز تغییر میدهند. مکانیزم گلیکولیز به دو صورت انجام میشود؛ گلیکولیز بی هوازی و گلیکولیز هوازی. در اثر این تغییر که اثر واربورگ نام دارد، سلولهای سرطانی از گلیکولیز برای تأمین انرژی مورد نیازشان استفاده میکنند و با این واکنش موجب فعالشدن برخی از سیگنالهای متابولیسم در سلولهای محیطی مانند فیبروبلاستها و ماکروفاژهای موجود در محیط تومور و تحریک گلیکولیز در این سلولها میشوند.
عبدالاحد خاطرنشان کرد: اگر در بافت حاشیه یک تومور(نواحی اطراف تومور)، سلولهایی با گلیکولیز فعال داشته باشیم، در بافت اطراف تومور به ویژه در حاشیه حفره، لاکتات، پیرووات و پراکسید هیدروژن به وجود میآیند که پس از تشریح تومور، این سلولها در بدن باقی ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار