قیمت واقعی کالاها کمتر از رقم فعلی است/ چرا با افت نرخ ارز قیمت کالاها کاهش نیافت؟

خبرگزاری تسنیم شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۸:۵۸
مدیرکل تعزیرات استان تهران با بیان این که قیمت کالاها در حال حاضر غیرواقعی بوده چون در پی کاهش نرخ دلار کاهش پیدا نکرده اند گفت: باید مبنای قیمت گذاری اقتصادی تغییر کرده و ارز از مؤلفه های اصلی تعیین کننده قیمت کالاها حذف شود.

- اخبار اقتصادی -
به گزارش خبرگزاری تسنیم ، محمدعلی اسفنانی مدیرکل تعزیرات استان تهران درباره عدم کاهش قیمت کالاها متناسب با اُفت نرخ ارز، گفت: همواره مطرح می کنند افزایش قیمت کالا تابع نرخ ارز است به همین دلیل در سال گذشته همزمان با رشد قیمت ارز، بهای کالاها نیز افزایش پیدا کرد. اگر بپذیریم که بین نرخ دلار و قیمت کالا رابطه مستقیمی وجود دارد، با کاهش نرخ دلار باید قیمت اجناس نیز در سراشیبی قرار گیرد، حال آنکه بهای کالاها متناسب با اُفت قیمت دلار کاهش پیدا نکرد که این امر پدیده ای جدید است.
وی از اقتصاددانان دعوت کرد فرمول محاسبه قیمت کالاها و ارتباط آن با نرخ ارز را مشخص کنند زیرا باید مبنای قیمت گذاری اقتصادی تغییر کرده و ارز از مؤلفه های اصلی تعیین کننده قیمت کالاها حذف شود.
مدیرکل تعزیرات استان تهران اظهار کرد: اگرچه قیمت برخی کالاها مانند لوازم خانگی، مسکن و... در ماه های اخیر کاهش پیدا کرده اما بهای کالاهای مصرفی مانند مواد خوراکی و نان نه تنها پس از اُفت نرخ دلار کاهش پیدا نکرد بلکه سازمان حمایت از مصرف کننده و تولیدکننده نیز مجوزی صادر کرد که به موجب آن قیمت لبنیات و نان نانوایی هایی که دولتی بوده و سهمیه دریافت می کردند نیز افزایش یافت.
اسفنانی با بیان اینکه قیمت کالاها واقعی نبوده و غیر قابل قبول است، اضافه کرد: امیدواریم با تمهیداتی که در تنظیم بازار صورت می گیرد قیمت ها کنترل شود.
وی درباره وظایف سازمان تعزیرات در برخورد با گرانفروشی، گفت: وظیفه سازمان تعزیرات مبارزه با گرانفروشی است؛ در اواخر سال 96، 97 و نیمه نخست سال 98 شاهد افزایش قیمت بودیم که این رشد، به معنای گرانی است نه گرانفروشی.
مدیرکل ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار