پاسخ به شایعات دامداری صنعتی؛ از شیرهای آلوده به آنتی بیوتیک تا بارداری اجباری دام

خبر آنلاین چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۱۷
اخیرا در فضای مجازی پیام هایی با محتوای هشدار در خصوص آلوده بودن شیر به آنتی بیوتیک و موادی از این دست، منتشر می شود. تزریق آنتی بیوتیک یا افزودن این داروها به برنامه غذایی دام، می تواند شیر و گوشتشان را آلوده سازد.

نازنین اخوان: اهمیت ویژه مصرف شیر و دیگر محصولات لبنی در برنامه غذایی روزانه بر کسی پوشیده نیست و بارها توسط پزشکان و متخصصین توصیه شده زیرا این موادغذایی حاوی مقدار زیادی کلسیم هستند که یکی از ارکان مهم جلوگیری از پوکی استخوان و حفظ سلامت دندان هاست.
اما همین ماده غذایی که سال هاست همه از فوایدش حرف می زنند، اگر حاوی آنتی بیوتیک باشد، می تواند عوارض جبران ناپذیری برای بدن داشته باشد.
مقاومت به آنتی بیوتیک با مصرف شیر آلوده
آنتی بیوتیک ها، گروهی دارو هستند که برای مبارزه با عفونت تجویز می شوند.
طبق اطلاعات سایت سازمان جهانی بهداشت (WHO)، امروزه مقاومت نسبت به آنتی بیوتیک یکی از مهم ترین مشکلات دنیاست که روزانه در سراسر جهان درحال افزایش است.
به گزارش WHO مقاومت به داروهای آنتی بیوتیکی منجر به افزایش هزینه درمان، طولانی شدن مدت زمان بستری شدن در بیمارستان و تغییرات صعودی مرگ و میر می شود؛ زیرا برای درمان یک عفونت ساده، بدن دیگر به چنین داروهایی جواب نمی دهد.
از سوی دیگر، به دلیل استفاده از باکتری های مفید برای تولید مشتقات شیر، در صورت وجود آنتی بیوتیک در آن، باکتری ها امکان رشد نخواند داشت و یا ممکن است کیفیت مواد تولیدی بسیار پایین باشد.
چندی پیش یک متخصص تغذیه و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی، در خصوص همین مساله به فارس گفت: در برخی خوراکی ها از جمله شیر برای مخفی کردن و کاهش آلودگی ها، آنتی بیوتیک به آن اضافه می کنند که ممکن است مصرف آن سبب ایجاد آلرژی در فرد شود.
فرزاد شیدفر ضمن اشاره به استفاده از آنتی بیوتیک برای از بین بردن عفونت های داخل شیر در دامداری ها گفت: برخی از این مراکز برای مخفی کردن یا کاهش ...

سرخط اخبار