امام خمینی (ره) نکاتی درباره آداب و فضیلت ماه شعبان بیان فرمودند.

به گزارش مشرق، ماه شعبان در آموزه های اسلامی از جمله ماه های پر برکت سال شمرده می شود. این ماه از آن جهت حائز اهمیت است که فرصتی روحی و معنوی جهت آمادگی برای ورود به با ارزش ترین ماه سال یعنی ماه مبارک رمضان فراهم می کند؛ از این رو پیامبر (ص) و هر یک از ائمه علیهم السلام نسبت به پاسداشت آن تأکیدات فراوانی داشته اند. به عنوان نمونه پیامبر (ص) در اهمیت این ماه فرمود: « ماه، «شعبان» نامیده شد، زیرا روزی های مؤمنان در این ماه قسمت می شود؛ إنَّما سُمِّیَ شَعبانُ لأِنَّهُ یَتَشَعَّبُ فیهِ أرزاقُ المُؤمِنینَ».
از این روست که این ماه همواره مورد توجه مردان الهی و اولیاءالله قرار داشته است. امام خمینی (ره) که خود توفیق یافت تا مجرای پیروزی انقلاب اسلامی شود، در توصیف دو ماه شعبان و رمضان به نکاتی اشاره داشتند که در ادامه می بینید.
«ماه رمضان، ماه نبوت است و ماه شعبان، ماه امامت. ماه رمضان، لیلة القدر دارد و ماه شعبان، شب نیمه شعبان دارد که تالی لیلة القدر است. ماه رمضان مبارک است؛ برای اینکه لیلة القدر [دارد] و ماه شعبان مبارک است؛ برای اینکه نیمه شعبان دارد. پس این دو ماه، ماه هایی هستند که باید ما راجع به آنها احترام قائل بشویم و ادعیه ای [را] که در این ماه مبارک؛ ماه معظم شعبان وارد شده است و پس از آن در ماه مبارک رمضان وارد شده است بخوانیم و درش تدبر کنیم.
مفسرانی که اهل این معانی هستند، ادعیه ائمه را تفسیر کنند! مناجات شعبانیه از مناجاتهایی است که کم نظیر است؛ مثل دعای ابوحمزه که از حضرت سجاد وارد شده است، آن هم کم نظیر است و این هم کم نظیر است. دعای کمیل در شعبان وارد شده است و یکی از ادعیه ای است که در پانزده شعبان، ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار