جیرفت - ایرنا - مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری جنوب استان کرمان گفت: سازه های آبخیزداری مانع ویرانگری سیل در منطقه رودبار جنوب شدند.

حمزه احمدی روز پنجشنبه با بیان اینکه حوزه های آبخیز جنوب کرمان ۳۶ هزار کیلومتر مربع وسعت دارند افزود: فرسایش شدید خاک و سیل خیزی از خصوصیات بارز این منطقه است.
وی اظهار داشت: میزان آورده آب در حوزه های آبخیز منطقه جنوب کرمان سالانه یک و نیم میلیارد مترمکعب بوده که روان آب حاصل از آن ها بیشتر به صورت سیلاب شدید جریان یافته و پس از وارد کردن خسارات زیاد به نواحی پائین دست، از دسترس خارج می شود.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری جنوب استان کرمان افزود: در صورت اجرای پروژه های آبخیزداری و آبخوانداری می توان ضمن مهار این سیلاب ها و کاهش خسارات آنها با تغذیه سفره های زیر زمینی افزایش آبدهی منابع آب منطقه را فراهم کرد.
وی با بیان اینکه هر ساله شاهد بارندگی های شدید با دوره بازگشت بلند مدت در منطقه جنوب کرمان هستیم، گفت: این بارندگی ها باعث بروز سیلاب های مخرب و خسارات فراوانی به تاسیسات زیربنایی، منازل مسکونی و زمین های کشاورزی وارد می شود.
احمدی افزود: سیلاب اخیر در شهرستان های رودبار جنوب با میزان بارندگی۱۰۰ میلی متر و کهنوج با میزان ۱۴۴ میلی متر در یک شبانه روز که متاسفانه خسارات فراوانی به ویژه در شهر زهکلوت به بار آورد، از سنوات قبل هم مشاهده شده بود.
وی با بیان اینکه یکی از وظایف ذاتی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری اجرای طرح های آبخیزداری و آبخوانداری در راستای کنترل سیلاب است، گفت: در بخشی از بالا دست شهر زهکلوت در سال ۹۰ بر اساس میزان اعتبارتخصیص یافته آن سال نسبت به احداث سیل بند خاکی اقدام کرد و همچنین در سال ۹۵ بخشی از حوضه بالادست شهر توسط مشاور، مطالعه و طرح پخش سیلاب پیشنهاد شد.
وی افزود: این طرح شامل سه سایت خاکی ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار