یکسال مخفی‌کاری آمریکایی‌ها برای سقوط هواپیما در افغانستان

لوگوی ایرنا ایرنا . شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۹ - ساعت ۲۳:۳۵
نیویورک- ایرنا- هواپیمای ارتباطی ارتش آمریکا در افغانستان یکسال پیش سقوط کرد اما آمریکایی ها با مخفی کاری فراوان، اطلاعات  ناقصی از آن را در سالگرد آن منتشر کرده اند.

به گزارش ایرنا، غربی ها در حالیکه حادثه سقوط هواپیما در ایران را بسیار برجسته کرده اند، هرگز سوالی نپرسیدند که بر سر هواپیمای E-۱۱A که در هشتم بهمن ماه ۱۳۹۸ در ولایت غزنی افغانستان به طرز مشکوکی ساقط شد، چه آمده است و حتی سرنشینیان آن چه کسانی بوده اند.
اکنون آمریکایی ها در آستانه نخستین سالگرد این حادثه، اعلام کرده اند که اشتباه خلبان باعث بروز این واقعه شده است.
 ژنرال مارک دی.کلی فرمانده نیروی رزم هوایی ارتش آمریکا مدعی شده است که خلبان به اشتباه موتوری که سالم بوده است را به جای موتور آسیب ددیده خاموش کرده و دیگر قادر به راه اندازی دوباره آن نشده است.
این فرمانده آمریکایی، تعداد کشته شدگان این حادثه را تنها دو نفر اعلام کرده که هر دو خلبانان این هواپیما بوده اند، در حالیکه در آن زمان اعلام شده بود که پنج نفر از سرنشینان آن کشته شده اند و طالبان هم مسئولیت آن را برعهده گرفته است.
در آن زمان، سخنگوی نیروی نظامی آمریکا هم تایید کرده بود که این هواپیما در منطقه تحت کنترل طالبان در ۱۳۰ کیلومتری جنوب غربی کابل سقوط کرده است.
سخنگوی طالبان هم در گفت وگو با شبکه العربیه تایید کرده بود که این هواپیما مورد هدف این گروه قرار گرفته و تمام سرنشینان آن شامل مقامات رده بالای نظامیان آمریکایی در افغانستان کشته شده اند.
برخی گزارش ها از کشته شدن افسر سازمان جاسوسی آمریکا به نام مایکل دی اندریا خبر می دادند که مقامات سیا نه آن را تایید و نه آن را رد کردند.
حال با گذشت یکسال از این حادثه، گفته می شود تنها پل کی واس و ریان فینوف متعلق به اسکادران رزمی اعزامی به میدان هوایی قندهار در این حادثه کشته شده اند.
E-۱۱A، جت تجاری اصلاح ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار