بامداد امروز سامانه موشکی «مرصاد» یک پهپاد متجاوز را در ماهشهر هدف قرار داد که این سامانه از چهار بخش اساسی لانچر، رادارهای جستجوگر، ردگیر اپتیکی و قسمت کنترل و فرماندهی تشکیل شده است.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری آنا ، در ساعت نخست بامداد امروز یک پهپاد ناشناس در حوالی شهر ماهشهر استان خوزستان با آتش سامانه موشکی مرصاد متعلق به قرارگاه پدافند هوایی ارتش منهدم شد.
سامانه پدافندی «مرصاد» از چهار بخش اساسی لانچر، رادارهای جستجوگر، ردگیر اپتیکی و قسمت کنترل و فرماندهی تشکیل شده است. این سامانه قابلیت شناسایی اهداف از فاصله ۱۵۰ کیلومتری و رهگیری اهداف از فاصله ۸۰ کیلومتری را دارد.
این سامانه توانایی از استفاده از دو موشک توانمند «شاهین» و «شلمچه» را دارد. موشک شاهین قادر به انهدام اهداف در فاصله ۴۵ تا ۵۰ کیلومتری است و سیستم هدایت این موشک اصطلاحاً «بزن و فراموش کن» نام دارد.
همچنین موشک «شلمچه» دارای بُرد متوسط است که سامانه پدافندی مرصاد می تواند در بُرد کوتاه هم از آن استفاده کند. شملچه دارای سرعتی حدود سه ماخ است. از جمله ویژگی های آن می توان به قدرت درگیری مؤثر با هدف، مقاوم در برابر جنگ الکترونیک دشمن و مجهز بودن به فناوری روز جهان اشاره کرد. برد این موشک حدود ۴۰ کیلومتر اعلام شده و در رزمایش مدافعان آسمان ولایت ۵ با اصابت به یک پهپاد با موفقیت آزمایش شد.
از آنجه که سامانه موشکی مرصاد، سامانه پدافند هوایی میان بُرد بوده، در سال ۱۳۹۰ در اختیار یگان های موشکی پدافندی مستقر در نقاط مختلف کشور قرار گرفت. در این سامانه، رادار جستجوی کشف هدف که «کاوش» نام دارد، اهداف را شناسایی کرده، آنها را دسته بندی و ارزیابی می کند و سپس اطلاعات به واحد فرماندهی و کنترل ارسال می شود.
همچنین از دیگر ویژگی های این سامانه پدافندی برخورداری از رادار جستجوگر ارتفاع پست با نام «جویا» است که برای کمک به کشف و ردگیری ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار