یک روانشناس درباره نحوه ایجاد استقلال و اعتماد بنفس در فرزندان به والدین، توضیحاتی داد.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از خبرنگاران جوان ، استقلال یک امر مطلق نیست، اما یکی از نیاز های انسان است. همه انسان ها به نوعی به دنبال استقلال هستند که داشتن آن در زندگی اعتماد بنفس افراد را افزایش داده و قدرتی درونی برای تغییر در زندگی پیدا می کنند که شامل افکار، احساسات و رفتار ها که کلیات دنیای درونی فرد را تشکیل می دهد و این موجب می شود آرزو های بزرگ خود را عملی سازد. اما به دست آوردن آن ریشه در تربیت اصولی فرزندان مان دارد که در این خصوص، مژگان نیکنام روانشناس اظهار کرد: مقوله استقلال پروری و ایجاد اعتماد بنفس در فرزند مقطعی صورت می گیرد یعنی باتوجه به مراحل رشدی که فرد از ابتدای تولد تا آخر دوره نوجوانی که بیشترین فرآیند تربیتی را داشته، گفته می شود.
وی افزود: در دوران کودکی صفر تا دو سالگی کودک وابسته به منبع عاطفی (مادر) بوده و در این مقطع تامین آرامش، امنیت و اعتماد برای کودک مهم است.
این روانشناس گفت: از دو تا پنج سالگی که دوره گذار نام دارد والدین با آموزش زبان و یک سری از مهارت های لازم باتوجه به توانایی کودک در شکل گیری استقلال آن نقش مهمی می توانند داشته باشند.
نیکنام با اشاره به رشد روانی کودک در سنین دو تا پنج سالگی افزود: پدر و مادر فرض می کنند فرزند خود در این سنین لجباز شده، اما این لجبازی در واقع نشان دهنده شکل گیری استقلال و نوعی ابراز وجود می باشد و کودک می خواهد بدون وابستگی کاری انجام دهد.
وی ادامه داد: در این دوره والدین با فراهم کردن محیط برای یادگیری و انجام کار مثل (غذا خوردن، لباس پوشیدن و...) با صبوری لازم به کودک آموزش دهند.
این روانشناس با اشاره به شروع دوران پیش دبستانی و دبستانی ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار