3 ماده غذایی برای کاهش کلسترول

جام نیوز دوشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۳۲
پژوهش هانشان داده اند که سیرازچسبیدن کلسترول به دیواره سرخرگ ها پیشگیری کرده ومی تواندبه کاهش سطوح کلسترول بد کمک کند.

به گزارش سرویس گوناگون جام نیـوز ، پژوهش ها نشان داده اند که سیر از چسبیدن کلسترول به دیواره سرخرگ ها پیشگیری کرده و می تواند به کاهش سطوح کلسترول بد کمک کند.
سرخرگ ها خون و اکسیژن را به قسمت های مختلف بدن انتقال می دهند. از این رو، سلامت آنها برای ارائه عملکرد درست اندام های مختلف اهمیت ویژه ای دارد. با این وجود، برخی افراد با بروز انسداد در سرخرگ های خود مواجه می شوند که این شرایط می تواند با پیامدهای جدی، مانند حمله قلبی یا سکته مغزی همراه باشد.
انسداد در سرخرگ ها به واسطه تشکیل پلاک در دیواره داخلی سرخرگ ها شکل می گیرد که جریان خون را مسدود ساخته و میزان خون و اکسیژنی که در سراسر بدن جریان دارد را کاهش می دهد. بر همین اساس، بخش هایی از بدن نمی توانند عملکرد درست خود را ارائه کرده و اندام ها نیز در نتیجه این شرایط آسیب می بینند.
کلسترول خوب (HDL) به کنترل سطوح کلسترول بد (LDL) که از عوامل اصلی در بروز انسداد در رگ های خونی محسوب می شود، کمک کرده و حفظ این سطوح متعادل اهمیت دارد. در حقیقت، سطوح بالای کلسترول بد به عنوان یک قاتل خاموش شناخته می شود زیرا اغلب تا زمانی که دیگر بسیار دیر شده است، بروز مشکل تشخیص داده نمی شود.
طی مطالعه ای در یک بازه زمانی ۲۷ ساله داده های مربوط به ۳۶,۳۷۵ بزرگسال بدون سابقه ابتلاء به بیماری قلبی یا دیابت و خطر کم برای رویدادهایی مانند حملات قلبی یا سکته مغزی را مورد بررسی قرار گرفت. بیشتر شرکت کنندگان دارای سطوحی از کلسترول بد بودند، اما سطوح آن به اندازه ای بالا نبود تا داروی کاهنده کلسترول تجویز شود. پس از ۲۷ سال، ۱,۰۸۶ نفر جان خود را به واسطه بیماری قلبی عروقی و ۵۹۸ نفر به واسطه بیماری ...