وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برای اجرای طرح «سفرکارت» با یکی از بانک ها تفاهم کرد؛ طرحی که درواقع یک وام قرض الحسنه به ارزش ۲۰ میلیون تومان با نرخ سود چهاردرصد است و بعد از یک ماه تنفس باید برگردانده شود.

به گزارش ایسنا، حسین اربابی مدیرعامل کانون جهانگردی و اتومبیلرانی به عنوان مجری این طرح گفت که «سفرکارت» به نوعی وام قرض الحسنه محسوب می شود که دارندگان آن می توانند ظرف ۱۵۰ روز (پنج ماه) تا سقف ۲۰ میلیون تومان از مزایایِ سفرکارت و امکانات تأسیسات رسمی گردشگری که تمام پروتکل های بهداشتی را رعایت می کنند، بهره مند شوند و با یک ماه تنفس، در ۱۸ ماه نسبت به بازپرداخت آن اقدام کنند.
وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هنوز جزئیات چگونگی تهیه سفرکارت ها را اعلام نکرده است. همچنین مشخص نیست چه قشری از جامعه می توانند از مزایای این کارت بهره مند شوند، این وزارتخانه درحال حاضر فقط به این نکته اشاره کرده که سفرکارت در زمان خرید تور از دفاتر خدمات مسافرتی مجاز، اقامت در مراکز رسمی و تحت نظارت و مراکز رسمی فروش صنایع دستی، قابلیت استفاده دارد.
«سفرکارت» عنوان تازه ای در موضوع تسهیلات ارزان قیمت سفر نیست. حدود ۱۴ سال پیش محمود احمدی نژاد رییس جمهور وقت طرح مشابهی را رونمایی کرد که قرار بود با ارائه تسهیلات ارزان قیمت، زمینه سفر حقوق بگیران دولت و غیردولتی ها را فراهم کند. چهار سال پس از آغاز طرح اعلام شد، نزدیک به پنج هزار نفر در وزارتخانه ها، سازمان ها و شرکت های دولتی و خصوصی برای دریافت «سفرکارت» قرارداد بسته اند اما بیش از سه میلیون نفر این کارت را گرفته اند.
این طرح معایب بزرگی داشت که عملا آن را غیرکاربردی و ناکارآمد کرده بود، چرا که با وجود مصوبه دولت برای تخصیص درصدی از بودجه دستگاه های دولتی به شارژ این کارت، اما بسیاری از اجرای آن سر باز می زدند و بودجه های رفاهی در بخش های دیگر خرج می شد یا رقم ناچیزی به ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار