ساری – ایرنا - یکی از نتایج انتخاب سال ۹۸ به عنوان " سال رونق تولید " در مازندران ، حرکت پرشتاب توانمندسازی زنان سرپرست خانوار از طریق افزایش مستمری ، ارائه تسهیلات حمایتی ، خوداشتغالزایی و خودکفایی بوده که توانسته این قشر آسیب پذیر را با قدرت و اعتماد به نفس بیشتر به عرصه اجتماعی برگرداند.

زﻧﺎن ﺳﺮﭘﺮﺳﺖ ﺧﺎﻧﻮار را می توان آسیب پذیرترین قشر جامعه در جمع کم درآمدها به شمار آورد ، قشری ﻛﻪ توانمند سازی آنان یکی از مهم ترین رویکردها در کاهش آسیب پذیری آنان است.
افزایش سیاست های حمایتی از این قشر تحت عناوین و طرح های مختلف مانند واگذاری وام های بلندمدت ، بیمه ، اشتغالزایی و غیره علاوه بر کاهش جمعیت مستمری بگیر و تبدیل آنان به افرادی خودکفا ، با بازگرداندن روحیه امید و عزت نفس به این زنان و خانواده آنان ، از انواع معضلات و آسیب های اجتماعی ناشی از فقر می کاهد.
بر اساس آمارهای رسمی ۱۲۷ هزار زن در استان مازندران به دلایل مختلف سرپرستی خانواده هایشان را بر عهده دارند. حدود ۱۷ هزار نفر تحت پوشش بهزیستی قرار دارد که از این تعداد ۱۰ هزار نفر مستمری دریافت می کنند و بقیه از دیگر خدمات این نهاد حمایتی بهره مند می شوند .
همچنین ۴۷ هزار زن سرپرست خانوار در استان مازندران تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) قرار دارند ، زنانی که بر اثر طلاق ، فوت همسر و بیماری یا معلولیت همسر به اجبار سرپرستی خانواده بر عهده ایشان گذاشته شده است.
توامندسازی زنان سرپرست خانوار مددجو که در دوره فعالیت دولت تدبیر و امید شتاب گرفته بود ، در سال ۹۸ که رونق تولید نامگذاری شده بود ، جهش های بلندی را برای استقلال آنها به همراه داشت.
آموزش کسب و کار
معاون امور اجتماعی بهزیستی مازندران یکی از مشکلات توانمند سازی زنان سرپرست خانوار را عدم آگاهی آنان نسبت به محیط کسب و کار عنوان کرد و گفت: در گذشته زنان سرپرست خانوار صرفا پس از آموزش های مهارتی اقدام به دریافت تسهیلات می کردند، اما با ورود به محیط کسب و کار با شکست مواجه شده و بار دیگر به چتر حمایتی ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار