ترامپ در تحریم پتروشیمی ایران ناکام می ماند

دریافت خبر : شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۴۶
ترامپ برای فشار بیشتر به اقتصاد کشورمان، مشتریان نفتی ایران را تهدید کرده است، اما تنوع محصولات پتروشیمی ایران و تغییر در استراتژی بازار، آمریکا را در محدود کردن ایران ناکام گذاشت.

آفتاب نیوز :
صنایع پتروشیمی به صنایعی اطلاق می شود که در آن ها هیدروکربن های موجود در نفت خام یا گاز طبیعی از طریق واکنش های پیچیده شیمیایی، تغییر اساسی می کنند و به محصولات شیمیایی تبدیل می شوند، به طوری که دیگر جزء مواد نفتی به حساب نمی آیند. از همین رو، صادرات این اقلام در دسته محصولات غیرنفتی محسوب می شود.
فرآورده ها و محصولات پتروشیمی بسیار گسترده اند. ازجمله این محصولات می توان انواع کودهای شیمیایی، برخی از اسیدها، بازها و نمک ها، منومرها و پلیمرها، ترکیبات آروماتیک و مواد واسطه را نام برد. فرآورده های پتروشیمی در موارد متنوعی مثل تولید محصولات کشاورزی، تولید پارچه و پوشاک، ساخت مسکن، تولید مواد شوینده و پاک کننده و تولید داروهای مختلف کاربرد دارند.
زنجیره محصولات و صنایع پتروشیمی را می توان به دودسته بالادستی و پایین دستی تقسیم کرد. مواد بالادستی به عنوان مواد اولیه و واسطه ای در واحدهای پایین دستی استفاده می شوند، اما مواد پایین دستی به کالای نهایی نزدیک تر هستند و همچنین قیمت و ارزش افزودهٔ بالاتری نسبت به دیگر مواد پلیمری دارند. این در حالی است که در کشور ما صنایع پتروشیمی بیشتر در بخش بالادستی توسعه پیداکرده است. از همین رو، کشورهای غربی در راستای جنگ اقتصادی خود علیه ایران، این صنعت را همانند بازارهای مالی و بانکی کشور مورد تحریم های ظالمانه قرار داده اند.
در حوزه پتروشیمی ۵ محور اصلی برای اعمال تحریم ها علیه کشورمان مشخص شد. تحریم صادرات محصولات پتروشیمی، تحریم مالی و بانکی برای تراکنش های صادرات پتروشیمی، تحریم کشتیرانی و بیمه حمل ونقل، تحریم دانش فنی، تجهیزات و کاتالیستها و تحریم تأمین مالی و سرمایه ...

[ مشاهده متن کامل ترامپ در تحریم پتروشیمی ایران ناکام می ماند آفتاب نیوز ]