گروه اجتماعی یک مشاور خانواده عواملی همچون باورهای درونی، سن و تیپ های شخصیت را از مولفه های مهم در ازدواج برشمرد و افزود: در مورد سن افراد نیز، ملاک سن شخصیتی افراد است.

به گزارش ایکنا از زنجان، سعید عزیزی، مدرس دانشگاه، 24 آذرماه در نشست تخصصی مهارت های قبل از ازدواج با موضوع ازدواج آسان و پایدار که به همت جهاددانشگاهی استان زنجان در دانشگاه پیام نور زنجان برگزار شد، اظهار کرد: حرمت پدر و مادر، نماز اول وقت، قرض دادن، رعایت حق الناس و محبت اهل بیت(ع) سبب افزایش فضل الهی در زندگی می شود.
وی در مورد معیارهای ازدواج بیان کرد: در موضوع ازدواج دو صفت منطبق و صفت مکمل برای خانم و آقا باید مورد توجه قرار گیرد که صفت منطبق بیشتر به مباحث پیش از ازدواج و صفت مکمل به ویژگی های زوجین پس از ازدواج مربوط می شود.
وی با اشاره به اینکه اگر جنسیت در صفتی لازم باشد، مکمل است؛ در غیر این صورت در دسته صفت منطبق جای می گیرد، تصریح کرد: صفات مکمل صفات مردانه و زنانه هستند؛ آقایان بصری و خانم ها سمعی، مرد منطق گرا و زن احساس گرا است، باید هر فرد صفت خود را داشته باشد تا مکمل باشند. مرد باید مردانگی خود و زن باید زنانگی خود را تقویت کند.
این مدرس دانشگاه با اشاره به اینکه باورهای دینی و اعتقادی صفت منطبق است، ابراز کرد: افراد صفات همسان سنجی را باید پیش از ازدواج مد نظر قرار دهند و اولین صفت منطبق، باورهای درونی است و باورهای اعتقادی شرط ازدواج قرار نگیرد، بلکه معیار افراد باشد.
عزیزی سن را عامل دوم از معیارهای ازدواج بر اساس صفات منطبق دانست و گفت: هم کفو بودن سن شناسنامه ای نیست بلکه سن شخصیتی است. پسر باید از لحاظ شخصیتی ۲ تا ۶ سال بزرگتر از دختر باشد چون پسرا ذاتا اقتدارگرا است. ژنتیک، محیط و آموزش در سن شخصیتی موثر است.
وی ادامه داد: امام صادق(ع) فرمودند: فرزندان را از ۷ سالگی به نماز عادت دهید. بر این ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار