رابطه قبولی در کنکور با نوع مدارس کشور

جهان نیوز چهارشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۳۳
آمار قبول شدگان کنکور ۹۸ که اعلام شد، یک بار دیگر بحث عدالت آموزشی مورد توجه قرار گرفت. بر اساس آماری که منتشر شده است، گفته می شود اکثر پذیرفته شدگان کنکوردررشته های تجربی، ریاضی، انسانی و هنردانش آموزان مدارس سمپاد، غیردولتی و نمونه دولتی بوده اند.

به گزارش جهان نیوز ، آمار قبول شدگان کنکور 98 که اعلام شد، یک بار دیگر بحث عدالت آموزشی مورد توجه قرار گرفت. بر اساس آماری که منتشر شده است، گفته می شود اکثر پذیرفته شدگان کنکور در رشته های تجربی، ریاضی، انسانی و هنر دانش آموزان مدارس سمپاد، غیردولتی و نمونه دولتی بوده اند که معمولا هم هزینه های آموزشی را از والدین دریافت می کنند. البته تقاضای خانواده ها نیز برای ثبت نام فرزندان شان در چنین مدارسی به دلیل اینکه نوعی تضمین از آینده موفق فرزندان شان دریافت می کنند، بالاست.
آمار قبولی های کنکور سال 98 نشان می دهد بیش از 70 درصد رتبه های برتر کنکور امسال در رشته های ریاضی، تجربی و انسانی، دانش آموزان مدارس سمپاد هستند. سهم غیردولتی ها 14 درصد و نمونه دولتی ها 13 درصد است؛ در میان 40 نفر اول کنکور سراسری، 19 دانش آموز اهل تهران هستند که 66 درصدشان در مدارس غیردولتی و نمونه دولتی و 33 درصد در مدارس سمپاد درس خوانده اند.
نگاهی گذرا به این آمار نشان می دهد که چرا بسیاری از خانواده ها حتی با وجود مشکلات مالی اصطلاحاً از گلوی خود می زنند تا بتوانند شهریه بعضاً سنگین تحصیل در مدارس خاص را تأمین کنند. در حال حاضر شهریه های چند ده میلیونی مدارس در کلان شهرها آن هم در مقاطع مختلف تحصیلی تبدیل به امری ناگوار شده که البته خانواده ها هم خود در این جریان حضور دارند.
یک اعتراف جدی
آمار در حالی ارائه شده که حتی برخلاف شواهد موجود، مسوولان عنوان می کنند که قبولی در کنکور و کسب رتبه های برتر کنکور از سوی برخی مدارس خاص به هیچ وجه ارتباطی با عملکرد آنها ندارد و فقط به استعداد دانش آموز مربوط می شود اما در سوی دیگر مشاهده می شود که امکان ...

سرخط اخبار