زن ها مهاجران بهتری نسبت به مردها هستند/ تمامی مهاجران زیر چرخ دنده های هجرت خرد شده اند/ تا زمانی که مرا در قبر بگذارند ایده آل گرا و آرمان گرا خواهم بود

آفتاب نیوز جمعه ۲۱ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۹:۴۲
حسام فطرتی از جمله هنرمندان ایرانی است که به استرالیا مهاجرت کرده و سعی دارد در آثار خود روایتی از این مهاجرت را با استفاده از نمادهای کلیشه ای و انتزاعی به نمایش بگذارد. هاشورهایی که از مهاجرت تا روایتی جهانی را بیان می کنند.

آفتاب نیوز :
حسام فطرتی متولد ۱۳۶۰ تهران ساکن استرالیا و تهران است و در بیش از ۲۰ نمایشگاه انفرادی در ایران، اروپا و امریکا و اقیانوسیه شرکت کرده و در کنار آن تجربه سخنرانی، انتشار مقاله و برگزاری کارگاه در مورد حقوق بشر، مهاجرت، رابطه هنر و قدرت، چاپ دستی و طراحی در کشورهای استرالیا، ایران، ترکیه، آمریکا و انگلیس از سر گذرانده است.
در ایران، طراحی گرافیک خواند و کار در روزنامه ها را با کشیدن طرح های کارتونی در پیش گرفت. بعد از آن، برای پیدا کردن بقیه راه زندگی و برای ادامه تحصیل راهی استرالیا شد و فوق لیسانس و دکترای خود را در شاخه هنرهای بصری از دانشگاه گریفیت استرالیا دریافت کرد.
او معتقد است: این تغییر در زندگی سبب شد تا عمیق شدن در موضوعات را یاد بگیرم. چنانکه یک مکانیزم در ذهنم فعال شد و به مرور با کسب تجربیات در زندگی رشد کرد و در این نقطه بود که پرداختن به کارتون، تکنیکی راضی کننده برای بیان آنچه در ذهن داشتم نبود. از این رو به سراغ خلق آثاری رفتم که با لایه های بیشتری تولید شده باشد. در نهایت به سمت آثار هنری و خلاقانه و طراحی های سیاه و سفید رفتم.
او نمایشگاه های انفرادی بسیاری در موزه کوئینزلند، گالری هنر باودسرت، گالری هنر کوئینزلند، استرالیا و نمایشگاه های متعدد دیگری در استرالیا برگزار و در جشنواره های بین المللی بسیاری شرکت کرده است که از آن جمله می توان به جشنواره بین المللی طنز پیراسیکابا، برزیل ۲۰۱۲، جشنواره بین المللی کارتون برلین، آلمان ۲۰۱۲، جشنواره بین المللی کارتون و کاریکاتور " توپ در حال بازی است" لهستان ۲۰۱۲، جشنواره بین المللی کارتون "ما رای می دهیم" اکراین ۲۰۱۲ اشاره کرد.
این روزها نیز، ...

سرخط اخبار