برای تشخیص ویروس کرونا از یک روش آزمایشگاهی رایج استفاده می شود که برای تشخیص ویروس هایی مثل ایدز یا سارس استفاده می شده است.
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، با ورود کرونا ویروس به کشورمان شاید در ذهن بسیاری از افراد این سوال مطرح باشد که چگونه می تواند این ویروس را تشخیص داد تا بتوان روند مقابله با آن را در پیش گرفت.
برای تشخیص این ویروس کیت مخصوصی با نام (۲-SARS-CoV) تولید شده که در ۴ مرحله با آن می توان فهمید بیماری کرونا هست یا نه و پس از آن روند لازم را در پیش گرفت.
پژوهشگران چینی در نیمه اول ژانویه فرمول ژنتیکی را برای ویروس کرونا را مشخص و در اختیار همه قرار دادند تا تمام دانشمندان جهان از آن استفاده کنند و به راحتی بیماران مبتلا به کرونا را از سایر بیماران تشخیص دهند.
در گام اول برای این موضوع از گلو یا بینی فرد مشکوک به ابتلا نمونه گیری و به آزمایشگاه فرستاده می شود و در برخی مواقع نمونه خلط یا ترشحات فرد مشکوک هم به همراه نمونه خون به آزمایشگاه ارسال می شود البته این را باید گفت نمونه معمولا از کسانی گرفته می شود که تب، تنگی نفس و سرفه دارند.
برای تشخیص آزمایشگاهی ویروس جدید کرونا از روشی به نام واکنش زنجیره ای پلی مراز کمی با استفاده از آنزیمی به نام نسخه بردار معکوس استفاده می شود که باعث می شود تا علاوه بر تشخیص ویروس، می توان تعداد ویروس را از روی تعداد ژنوم در نمونه آزمایش شده تعیین کرد.
آنزیم نسخه بردار معکوس با استفاده بخشی از ژنوم ویروس که تک رشته ای است، به دست می آید و بعد از روی آن یک نسخه دورشته ای مکمل یا DNA ساخته می شود و سپس این محتوای ژنتیکی با استفاده از واکنش زنجیره ای تکثیر می شود، پس از این ...

سرخط اخبار