خبرنیوز نوشت:دکتر فریبا عرب گل، متخصص روانپزشکی کودک و نوجوان با حضور در برنامه مادر کودک تندرستی از شبکه سلامت در مورد اضطراب در کودکان توضیحاتی ارایه داد.

در ادامه مهم ترین بخش این گفت و گو را می خوایند.
♦ اکثر آدم ها فکر می کنند دوران کودکی، دورانی شاد و بی دغدغه ای است و آثاری از استرس، اضطراب، ناراحتی و افسردگی در این دوره وجود ندارد اما حقیقت بر عکس این باور است و کودکان گاهی دچار اضطراب های شدید می شوند.
♦ کودکان به اتفاق هایی که در محیط اطرافشان رخ می هد فکر می کنند و واکنش نشان می دهند و این اضطراب ها ممکن است از دید پدر و مادر مخفی باقی بماند.
♦ تفاوت اضطراب و ناراحتی در کودکان بزرگسالان در قدرت کلامی آن هاست، بزرگسالان هنگام ناراحتی به راحتی می توانند از این قدرت استفاده کنند اما کودکان نمی توانند اضطراب خود را بازگو کنند.
♦ شابع ترین مشکل جسمی در کودکانی که دچار اضطراب می شوند عبارت است از؛ دل درد، حالت تهوع ، سردرد، سرگیجه، لرزش دست، سرد شدن اندام ها، تپش قلب، تکرر ادرار و… .
♦ اگر کودک در هنگام صبح و رفتن به مدرسه دچار دل درد و حالت تهوع شود و بعد از برگشت از مدرسه این حالت ها را از دست داد، کودک دچار اضطراب از دست دادن شده است و جدایی از خانه و مادر باعث وجود این علائم می شود.
♦ اضطراب در کودکان دو دسته است؛ یکی جسمی و دیگری فکری.
♦ کودکان اتفاق هایی که اطراف آن ها رخ می دهد را به بدترین و وخیم ترین شکل ممکن توصیف می کنند.
♦ کودکان نباید در معرض اطلاعاتی قرار بگیرند که استرس زا است و به اضطراب آن ها اضافه می کند؛ بزرگسالان اگر دچار اضطراب شوند می توانند آن را مدیریت کند اما یک کودک هرگز نمی تواند و همین باعث آسیب های جبران ناپذیر می شود.
1717

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار