زیباکلام: دوران جنگ تحمیلی مردم امید داشتند وضعیت بهتر می شود

ساعت 24 چهارشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۹:۴۲
ساعت 24-بعید است کسی تردیدی داشته باشد که وضعیت جامعه امروز بحرانی است. درست است که ما قبلا هم شرایط سخت و تنگناهای سیاسی و اقتصادی همچون دوران جنگ تحمیلی داشته ایم، اما این امید وجود داشت که وضعیت بهتر می شود.

به عبارت دیگر در اوج مشکلاتی که در نتیجه جنگ به وجود آمده بود شامل کمبودها و... این امید بود که بالاخره جنگ تمام می شود و امید به پایان جنگ وجود داشت. مشکلی که در حال حاضر به وجود آمده این است که امید داشتن سخت شده است.
ضمن آنکه در دوران بعد از جنگ هیچ زمانی این وضعیت به وجود نیامده که مردم نسبت به آینده نگرانی داشته باشند و بپرسند که بالاخره چه خواهد شد. در 8 سال زمان مرحوم آیت ا... هاشمی و یا در 8 سالی که دوران اصلاحات بود و حتی در 8 سال احمدی نژاد منهای سال های آخر آن، اینکه چه خواهد شد و چه قرار است بشود چنین احساسی وجود نداشت.
هر چند مشکلات و انتقادات در زمان مرحوم آیت ا... هاشمی و دوره دولت اصلاحات و دوران احمدی نژاد هم وجود داشت، اما وضعیتی که به وجود آمده این است که زمانی که به هر کجا و در هر جمعی می روید اولین سوالی که افراد از یکدیگر می پرسند این است که بالاخره اوضاع چه می شود؟ این سوالی است که همه از یکدیگر می پرسند و هیچ پاسخی هم برای آن وجود ندارد. این مساله را می توان به شکل دیگری دید.
گفته می شود ظرف دو سال گذشته (96، 97 و حتی 98) حدود 30 تا 40 میلیارد دلار پول از کشور توسط ایرانی هایی که وضعیت مالی خوبی داشته اند خارج شده و بااین پول در کشورهایی همچون امارات، گرجستان، ترکیه و... سرمایه گذاری کرده و با این سرمایه ها ملک، آپارتمان خریده و یا در بانک های خارجی پس انداز کرده اند.
این مساله بسیار هولناک است. به دلیل آنکه این پول معادل یک سال درآمد نفتی کشور است آن هم در شرایطی که وضعیت عادی باشد و تحریم وجود نداشته باشد. این پولی است که باید در صنعت، کشاورزی، حمل و نقل و جهانگردی و... سرمایه گذاری شده و باعث ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار