افتتاح و آغاز ساخت دو سد در گیلان

شبکه خبر پنج شنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۴۷
گشایش سد لاستیکی باغبانان در فومن و ساخت سد مخزنی لاسَک در شفت با حضور وزیر نیرو آغاز شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، رضا اردکانیان در آئین افتتاح سد لاستیکی باغبانان شهرستان فومن استان گیلان متوسط بارندگی بلندمدت کشور را ۲۱۰ میلیمتر دانست و افزود: سال آبی گذشته این رقم به ۱۲۰ میلیمتر رسیده بود، ولی بارندگی های بسیار مناسب ابتدای سال آبی جاری (ابتدای مهرماه) تاکنون موجب شده است که این رقم هم اکنون از مرز ۳۱۵ میلیمتر نیز عبور کند.
وی با اشاره به افزایش ۱۷۵ درصدی بارندگی های کشور نسبت به مدت مشابه سال گذشته، گفت: تنها بارش های فروردین ماه امسال با افزایش چهار برابری نسبت به سال گذشته به ۹۰ میلیمتر رسیده است. بارندگی های این چنینی نعمتی است که باید با استفاده از علم و تجربه و درک و فهم پدید های طبیعی دنیا از جمله سیلاب بتوانیم خسارات ناشی از آن را به حداقل برسانیم.
وزیر نیرو تاکید کرد: در اروپای سبز وقوع سیل تنها خسارت است، اما در اقلیم خشک و نیمه خشکی مانند ایران که ممکن سالیان متمادی درگیر خشکسالی باشد طبیعتا بروز سیلاب نعمت است بنابراین بایستی آمادگی داشته باشیم تا سهم برکات این نعمت را افزایش داده و خسارات آن را کاهش دهیم.
اردکانیان با اشاره به ظرفیت های استان گیلان برای تامین امنیت غذایی کشور، ادامه داد: با توجه به نقش و سهمی که استان گیلان در امنیت غذایی دارد طبیعتا این منطقه نیازمند توجه و سرمایه گذاری بیشتری در موضوع مدیریت منابع است.
وی افزود: در این استان حدود یک هزار میلیمتر بارندگی سالانه در شرایط مناسب رخ می دهد که همین امر موجب شکل گیری پنج میلیارد مترمکعب آب شیرین سطحی در استان می شود.
وزیر نیرو تاکید کرد: در حال حاضر مصرف کل استان حدود دو میلیارد و ۸۰۰ میلیون مترمکعب است، ولی به دلیل ...