ساعت 24- ورود قطعی ویروس کرونا به ایران اول اسفند 98 تأیید شد. یک ماه و هفت روز بعد، وقتی حجم هولناک بحرانی که این ویروس با خودش به کشور آورد، مشخص شد، دولت برای آنچه مهار و مقابله با کرونا اعلام کرد، از مقام معظم رهبری درخواست کرد اجازه داده شود یک میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی برداشت شود. 11 روز بعد در 18 فروردین 99 رهبری به صورت رسمی با این درخواست موافقت کرد؛ اما حالا در هشتمین ماه ورود کرونا به ایران، آن طورکه وزیر بهداشت گفته است «از یک میلیارد دلاری که رهبری از صندوق توسعه موافقت کردند، ماه هاست به جز سهم کوچکی نگرفته ام» و در ادامه به گلایه نوشته است: «نمی دانم [این بودجه را] برای کدام کار مهم تر گذاشته اند؟».

سعید نمکی، وزیر بهداشت، این موضوع را روز گذشته در قالب دل نوشته ای احساسی خطاب به قاسم سلیمانی، فرمانده شهید سپاه قدس، در اینستاگرام خود نوشت. او در بخشی از این نوشته که همراه با عکسی از سردار شهید منتشر شده، آورده است: «حدود هشت ماه است خودم و یارانم در سراسر کشور یک روز آرام نداریم. هرچه می گوییم همه گیری را نمی شود با التماس و تمنا متوقف کرد، بی فایده است. هرچه التماس و تمنا و فریاد می کنیم که کرونا را نمی شود بدون کمک های ویژه مهار کرد، کسی باور نمی کند. ولی یادت هست گفتی اگر نتوانی پشتیبانی نیروهایت را فراهم کنی، می مانیم؟ من امروز از سربازانم در جبهه سلامت شرمسارم. مطالباتشان معوق مانده، انبارهایم از سلاح خالی می شود، پاییز سنگینی فرامی رسد. موج حمله جدیدی شکل گرفته، یک میلیارد دلاری که رهبری از صندوق توسعه موافقت کردند، ماه هاست به جز سهم کوچکی نگرفته ام. نمی دانم برای کدام کار مهم تر گذاشته اند؟ شب های زیادی است با دل نگرانی نخوابیده ام و برای آنکه مردم مشوش نشوند روزه سکوت گرفته ام...».
این البته اولین بار نیست که وزیر بهداشت در رابطه با عدم پرداخت این مبلغ برای مقابله با کرونا گلایه می کند. او در اواسط اردیبهشت گذشته نیز یعنی یکی ماه بعد از اعلام رسمی خبر موافقت رهبری با برداشت این مبلغ از صندوق توسعه ملی، در توییتر خود دراین باره به گلایه نوشته بود: «به لطف خدا و با جان فشانی همکارانم در مبارزه با کرونا از قدرتمندترین کشورها جلو افتادیم، اما در مضیقه مالی و در مقایسه با آنها که میلیاردها دلار هزینه کردند، (همکارانم) با حال خراب می پرسند حداقل یک میلیارد یورو صندوق (ذخیره ارزی) چه شد؟ خبرش خراب تر کرد جراحت ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار