افزایش قیمت گندم و خوراک دام در بازارهای جهانی زنگ هشداری است که دولت در نحوه مدیریت بازار نهاده و خرید تضمینی گندم بازنگری کند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، قیمت جهانی خوراک دام و طیور و همچنین گندم به عنوان دو محصول استراتژیک، مدتی است صعودی شده، در تداوم افزایش قیمت های گذشته هر بوشل (پیمانه اندازه گیری حدود 24 کیلو) ذرت که عمدتا به عنوان خوراک دام استفاده می شود با یک دلار افزایش به قیمت 428.25 دلار معامله شد.
از آنجایی که حدود 70 درصد نیاز خوراک دام و طیور کشور از طریق واردات تأمین می شود، نوسانات قیمت های جهانی برای ما مهم است.
سالانه حدود 4.5 میلیارد دلار ارز کشور برای واردات انواع خوراک دام از کشور خارج می شود و افزایش قیمت های جهانی میزان خروج ارز را بیشتر می کند.
خوراک دام و طیور بیشترین حجم واردات محصولات کشاورزی را در برمی گیرد و تأثیر 70 درصدی روی قیمت تمام شده محصولات پروتئینی دارد.
در ماه های گذشته افزایش قیمت این نهاده ها در داخل باعث شده به رغم فراوانی محصولات اساسی داخل مانند گوشت، مرغ و تخم مرغ باعث شده قیمت آنها در داخل گران تر شود.
امین شالچیان یک فعال اقتصادی هم با تأیید رشد قیمت های جهانی به خبرنگار فارس گفت: قیمت جو و ذرت در 6 ماه گذشته حدود 30 درصد در بازارهای جهانی رشد کرده است.
* افزایش قیمت گندم در بازارهای جهانی
امروز قیمت گندم در بازارهای جهانی 75 سنت در هر بوشل رشد کرد. در حقیقت این رشد در چند هفته گذشته هم وجود داشته است. ایران در تولید گندم خودکفا است، اما به اذعان کارشناسان این خودکفایی هنوز به پایداری کامل نرسیده است، به طوری که سال گذشته 3 میلیون تن گندم وارد کردیم. امسال نیز خرید تضمینی دولت حدود 8.4 میلیون تن بوده که نسبت به سال گذشته افزایش معنا داری نداشته است.
یزدان سیف مدیر عامل شرکت بازرگانی ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار