فناوری های مدرن در حال ایجاد شرایطی هستند که از نسل هواپیماهای مجهز به سیستم های «خلبان خودکار» عبور کرده و به هواپیماهای کاملاً خودران برسیم.

به گزارش خبرنگار حوزه علم، فناوری و دانش بنیان گروه فناوری خبرگزاری آنا ، صنعت هواپیمایی پیشتاز حوزه «وسایل نقلیه خودران» بوده و بخش اتومبیل را مدت هاست در این رقابت شکست داده است. مردم با درک مفهوم «خودران» می توانند از وسایل نقلیه خودران بهره ببرند و احساس راحتی کنند.
امروزه بسیاری از هواپیماها مجهز به سیستم «خلبان خودکار» هستند و بخشی از پرواز به صورت خودران انجام می شود. ایمن بودن این فناوری ها، مفهوم وسیله نقلیه خودران را برای استفاده، امن و امکان پذیر می کند.
طبق یک گزارش، پیش بینی می شود بازار هواپیماهای خودران از 3.6 میلیارد دلار آمریکا در سال 2018 به 23.7 میلیارد دلار در سال 2030 برسد.
عملکرد هواپیماهای مجهز به سیستم «خلبان خودکار» چگونه است؟
وقتی هواپیما هنوز روی زمین است، خلبان اطلاعات ورودی برنامه پرواز را به «سیستم مدیریت پرواز» (FMS) هواپیما اضافه می کند و چند دقیقه پس از بلند شدن از روی باند، پرواز را به حالت خودران تغییر می دهد. سیستم «خلبان خودکار» می تواند پرواز را تا چند دقیقه قبل از فرود مدیریت کند و سپس خلبان مجدد آن را به حالت عادی برمی گرداند و آماده فرود می شود.
البته یکی از موارد کاربردی سیستم «خلبان خودکار»، فرود خودکار در شرایط دید کم است. آنها می توانند هواپیما را برای فرود به طور ایمن و روان هدایت کنند. اگر در روند کار مشکلی مانند انحراف، تکان های شدید یا موارد اضطراری پیش بیاید، خلبانان می توانند آن را مدیریت کنند. همچنین خلبان باید اطمینان کسب کند که سیستم «خلبان خودکار» روی مسیر متمرکز است و نیز دائماً شرایط و عملکردها را کنترل کند. هرگونه تغییر یا خرابی در عملکرد هواپیما موجب می ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار