معرفی کتاب پشت پرده شورای امنیت

اندیشکده روابط بین الملل پنج شنبه ۹ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۷:۱۸

اندیشکده روابط بین الملل: درباره شورای امنیت، نهاد مرموز سازمان ملل متحد، داوری های کاملا متضادی انجام می شود. برخی تلاش های آن در بحران هایی که تهدیدی برای صلح است(عمدتا در آفریقا) را می ستایند. عده ای دیگر آن را به دادن امتیازی ناروا به پنج برنده جنگ جهانی دوم (ایالات متحده، روسیه، چین، انگلستان و فرانسه)، دارندگان حق معروف وتو متهم می کنند. دو کتاب به شرح رمز و رازهای نهادی پرداخته که به مدتی طولانی حالتی وهم آلود داشته است. کتاب بسیار آموزنده ژان- مارک دلاسابلیه (۱)، سفیر پیشین فرانسه و پژوهش تحلیلی تری که تحت سرپرستی الکساندرا نووسلوف (۲) انجام گرفته، ابتدا به شرح ردیابی تحولات رخ داده از زمان تاسیس سازمان ملل در سال ۱۹۴۶ می پردازند.
پس از پایان یافتن جنگ سرد، شورای امنیت با استفاده از «قدرت نامحدود و وسیع» ناشی از منشور سان فرانسیسکو، به گسترش دامنه ماموریت های خود پرداخت. این شورا ابتدا مفهوم «تهدید صلح و امنیت بین المللی» را به همه جنبه های فرعی درگیری ها مانند (دست یابی به منابع طبیعی) یا تحکیم صلح پس از پایان درگیری ها بسط داد. سپس به موضوعات بسیار گوناگون: راهزنی دریایی، تروریسم، عدالت… پرداخت. به این ترتیب شورای امنیت برای خود حوزه های صلاحیت قضایی مانند دادگاه های جزایی در یوگسلاوی سابق و روآندا را ایجاد کرد. از سی سال پیش، این شورا مجازات هایی را اِعمال می کند که منشور سازمان ملل آنها را پیش بینی نکرده بود و کشورها یا رهبران آنها مانند عراق صدام حسین یا سودان عمرالبشیر را هدف می گیرد.
این بدعت ها به عنوان اراده عملی کردن برنامه ی نظم بین المللی مورد ستایش قرارگرفته و این درحالی است که این اقدامات غالبا ...

سرخط اخبار