مستند «فروغ کوچه بن بست» به کارگردانی فرشته توکلی، درباره مدرسه دخترانه فروغ رشت، به سی و هفتمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران راه یافت.

«فرشته توکلی» با بیان اینکه مستند «فروغ کوچه بن بست» درباره وضعیت و نگهداشت قدیمی ترین مدرسه دخترانه رشت و همچنین برخی از دانش آموختگان برجسته آن است به برگزاری سی و هفتمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران و اسامی راه یافتگان به بخش نهایی این جشنواره اشاره کرد و گفت: در این جشنواره با قالب های داستانی، مستند، پویانمایی و تجربی، مستند «فروغ کوچه بن بست» در بخش مستند برگزیده شده است.
کارگردان فیلم «فروغ کوچه بن بست» با بیان اینکه ساخت این مستند ۹ماه طول کشیده است، اذعان کرد: به دلیل شیوع ویروس کرونا، مدتی ساخت مستند به تعویق افتاد. اما با تکمیل اثر و ارسال به دبیرخانه جشنواره مذکور، خوشبختانه مستند قدیمی ترین مدرسه دخترانه رشت مورد توجه داوران جشنواره قرار گرفته است.
عضو انجمن سینمای جوان گیلان با اشاره به اینکه گیلانی نیست ولی علاقمند به تاریخ و فرهنگ گیلان است، اظهار کرد: پس از انتشار گزارشی با عنوان «فروغ روبه افول است» به قلم مهری شیرمحمدی، با قدیمی ترین مدرسه دخترانه رشت آشنا شدم و با مشاهده وضعیت نگهداشت این ساختمان از نزدیک، تصمیم گرفتم مستندی درباره آن بسازم تا مسئولان محلی و کشوری به فکر احیای یکی از ارزشمندترین بناهای آموزشی شاخص در گیلان بیفتند.
توکلی با اشاره به هزینه بر بودن ساخت مستندهای تاریخی، ابراز کرد: تاکنون هیچ فرد یا نهاد دولتی و غیر دولتی از ساخت این مستند حمایت نکرده است و تماما با هزینه شخصی ساخته شده است.
وی افزود: مدرسه فروغ بعد از مدرسه های «تومانیان و ممرال های تبریز»، سومین و قدیمی ترین مدرسه دخترانه ای است که تنها با کاربری آموزشی ساخته شده است و از این منظر باید برای اداره کل آموزش و ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار