اولگا توکارچوک کیست؟

خبر آنلاین پنج شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۴۹
مهر نوشت: ساعتی پیش بانوی نویسنده لهستانی اولگا توکارچوک به عنوان پانزدهمین زنی که موفق به کسب جایزه ادبی نوبل می شود، عنوان برنده نوبل ادبیات ۲۰۱۸ را از آن خود کرد.

اولگا توکارچوک نویسنده لهستانی متولد ۱۹۶۲ است. این نویسنده ۵۷ ساله و فعال اجتماعی و روشن فکر به عنوان یکی از موفق ترین نویسندگان نسل خود شناخته می شود.
وی سال ۲۰۱۸ برنده جایزه من بوکر بین المللی برای رمانی با عنوان «پروازها» شد و به عنوان اولین نویسنده لهستانی این جایزه را از آن خود کرد. او امروز به عنوان برنده نوبل ادبی ۲۰۱۸ که سال ۲۰۱۹ معرفی شد، نیز انتخاب شد.
توکارچوک برای لحن اسطوره ای نوشته هایش شناخته شده است. وی که به عنوان روانشناس از دانشگاه ورشو فارغ اتحصیل شد مجموعه ای از اشعار، چندین رمان و نیز شماری کتاب متشکل از داستان های کوتاه و کتاب های غیرداستانی در کارنامه دارد.
«پروازها» به عنوان برنده جایزه نایک که مهم ترین جایزه ادبی لهستان است در سال ۲۰۰۸ انتخاب شد.
وی از سال ۱۹۸۰ به عنوان دانشجوی روانشناسی وارد دانشگاه ورشو شد و در زمان تحصیل به عنوان داوطلب به نوجوانان با مشکلات رفتاری کمک کرد. او سال ۱۹۸۵ پس از فارغ التحصیل شدن به عنوان درمانگر شروع به کار کرد و از آنجا که خود را شاگرد کارل یونگ می داند، از روانشناسی به عنوان الهام بخشی برای ورود به کار ادبی بهره گرفت. از سال ۱۹۹۸ وی در دهکده ای کوچک نزدیک نوا روا زندگی و دفتر نشر خود را با عنوان «ورتا» اداره می کند.
برنده نوبل ادبیات ۲۰۱۸، اولین کتابش را سال ۱۹۸۹ منتشر کرد که مجموع شعری با عنوان «شهرها در آینه ها» بود. رمان نخست او با عنوان «سفری در کتاب-مردم» درباره جستجوی دو عاشق برای کشف راز کتاب است که به عنوان استعاره ای برای معنای زندگی به کار گرفته شده است. این داستان که در قرن هفدهم فرانسه می گذرد، سال ۱۹۹۳ منتشر شد.
«آخرین داستان ها» در سال ۲۰۰۴، «آنا ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار