آمریکا و طالبان پس از ۱۰ دور مذاکره و یک توقف طولانی دور یازدهم گفت وگوها را درباره چگونگی نهایی شدن توافق صلح آغاز کردند و مذاکرات در این باره همچنان جریان دارد.

- اخبار بین الملل -
به گزارش دفتر منطقه ای خبرگزاری تسنیم ، «سهیل شاهین» سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر از آغاز دور جدید گفت وگوهای هیئت سیاسی این گروه با تیم مذاکره کننده آمریکا خبر داد.
شاهین با انتشار توئیتی گفت که ریاست تیم مذاکراتی طالبان را «ملا عبدالغنی برادر» معاون سیاسی طالبان و رئیس دفتر سیاسی این گروه در قطر بر عهده داشت و «زلمی خلیلزاد» نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان نیز در رأس هیئت آمریکایی قرار داشت.
وی افزود که در این نشست که از روز چهارشنبه آغاز شده و دیروز نیز ادامه داشته دو طرف درباره «امضای توافقنامه صلح و چگونگی مراسم آن» گفت وگو کردند.
سخنگوی طالبان با «مفید» خواندن مذاکرات ادامه داد که گفت وگوها تا چند روز دیگر نیز ادامه خواهد داشت و اطلاعات درباره آن نیز متعاقباً منتشر خواهد شد.
باوجود تاکید دولت افغانستان به اعلام آتش بس به عنوان بخشی از توافق آمریکا با طالبان، شاهین اخیراً به رسانه ها گفت که در توافقنامه هیچ چیز جدیدی درج نشده است.
پاکستان: طالبان برای کاهش خشونت در افغانستان اعلام آمادگی کرده است
دفتر سیاسی طالبان: در توافقنامه با آمریکا هیچ چیز جدیدی وارد نشده است
دولت افغانستان: صلح بدون آتش بس و مذاکرات بین الافغانی امکانپذیر نیست
گفتنی است که مذاکرات آمریکا و طالبان برای رسیدن به یک توافق سیاسی بین طرفین مهرماه سال 97 در قطر آغاز شد و پس از 10 دور گفت وگو دو طرف بر روی 4 محور موافقت کردند.
این محورها شامل خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، کاهش خشونت ها، عدم استفاده از خاک افغانستان علیه دیگر کشورها و نیز آغاز گفت وگوهای بین الافغانی است.

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار