خبرهایی از واردات کاغذ و درگذشت دو چهره ادبی کشور

خبرگزاری مهر پنج شنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۴۲

خبرگزاری مهر _ گروه فرهنگ: دو هفته پس از پایان سی ودومی نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، بازار اخبار حوزه کتاب و نشر کشور همچنان آرام و راکد بوده و روندی نزولی دارد. به این ترتیب، از نظر کمّی، گزارش «یک هفته با کتاب» هفته گذشته با ۱۳ خبر، بالاتر از گزارش ۱۲ خبری این هفته قرار می گیرد.
بین اخبار مهم این هفته، ۲ خبر درباره کاغذ و واردات آن، دیدار قائم مقام نمایشگاه کتاب تهران و رئیس نمایشگاه کتاب تورین در محل این نمایشگاه، اعلام سرانه مطالعه ایران، خرید جدید وزارت ارشاد از ناشران، ۲ خبر درگذشت و چند خبر دیگر از رویدادهای ادبی به چشم می خورد.
گزارش این هفته، همچنین از نظر کمیت خبرهای بین المللی باز هم پایین تر از گزارش هفته پیش قرار دارد که ۲ خبر را در این زمینه شامل می شد. «یک هفته با کتاب» این هفته، تنها یک خبر خارجی درباره کتاب و کتابخوانی در کشور بلاروس دارد.
در ادامه مشروح گزارش مرور خبرهای مهم حوزه کتاب و نشر را در هفته ای که گذشت، می خوانیم:
انتشار جدیدترین جدول کارگروه ساماندهی کاغذ
جدیدترین جدول کارگروه ساماندهی کاغذ روز دوشنبه این هفته ۲۳ اردیبهشت، توسط دبیرخانه کارگروه ساماندهی کاغذ منتشر شد. بر اساس این جدول، در زمینه واردات کاغذ چاپ و تحریر ۱۹۶ پرونده در کارگروه با حجم بیش از ۱۸۰ هزار تن و ارزش بیش از ۱۸۴ میلیون دلار مورد بررسی قرار گرفته که از این میزان بیش از ۹۱ هزار تن با ارزش ۹۶ میلیون دلار در وزارت صنعت تصویب شده و در بانک مرکزی نیز بیش از ۵۲ هزار تن از آن به ارزش بیش از ۵۵ میلیون دلار تأمین ارز شده است.
خبر انتظامی درباره حفظ ارز واردات کاغذ
خبر دیگری که این هفته درباره کاغذ منتشر شد، به نقل ...