ترکیه در پاسخ به ریاض و ابوظبی صد تانک و خودوری نظامی در مرز سوریه مستقر کرد

فارس نیوز جمعه ۲۱ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۲۳
ترکیه در پی جلسات هیأت اماراتی و سعودی با کردهای شمال سوریه حجم انبوهی از تجهیزات نظامی خود را در مرز با سوریه مستقر کرده است.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، ترکیه در سه روز گذشته بدون جار و جنجال رسانه ای و یا اعلام رسمی تجهیزات نظامی وسیعی را به سرعت در مناطق مرزی خود با سوریه مستقر کرده است؛ به خصوص در نقاطی که به مناطق تحت تسلط نیروهای مدافع خلق (YPG) در شرق فرات مشرف است.
به نوشته پایگاه خبری روزنامه القدس العربی ، این تحرکات سریع پس از آن صورت گرفته است که خبرها از توسعه تحرکات عربستان سعودی و امارات در مناطق تحت تسلط کردهای سوریه در شرق فرات و ارائه کمک های مالی و تسلیحاتی به این نیروها حکایت دارد. همچنین طبق پیش بینی ها برخی کشورهای غربی با درخواست واشنگتن برای اعزام نیروهای زمینی به شمال سوریه برای جایگزینی نیروهای آمریکایی موافقت خواهند کرد و استقرار این حجم از تجهیزات می تواند به خروج احتمالی آمریکا از شمال سوریه مرتبط باشد.
برخی منابع ترکیه ای گفته اند که یک هیأت عالی رتبه سعودی و تنی چند از مسئولان اماراتی نشست های را با رهبران یگان های مدافع خلق برگزار کرده و به آن ها قول ارائه کمک های مالی داده اند و پس از آن ترکیه نیز فرماندهان گروهک «ارتش آزاد سوریه» و «ارتش ملی سوریه» را به آنکارا فراخوانده و با آن ها گفت و گو و مشورت کرده است. نشست هایی نیز با رهبران عشایر منطقه برگزار شده و پس از این جلسات سطح آمادگی نیروها در مناطق «الباب» و «جرابلس» افزایش یافته است. 
در این راستا منابع خبری در ۲۳ خرداد گذشته از سفر «ثامر السبهان» وزیر مشاور سعودی در امور خلیج فارس، «جوئل رابین» معاون وزیر خارجه آمریکا و «ویلیام روباک» سفیر سابق آمریکا در بحرین به استان «دیرالزور» در شرق سوریه و دیدار با فرماندهان کرد خبر دادند. ( جزئیات بیشتر )
طبق ...

سرخط اخبار