توجیه آمریکا برای فروش سلاح به عربستان

ایرنا چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۵
تهران – ایرنا - «پاتریک شاناهان» سرپرست وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد که واشنگتن به تامین سلاح برای عربستان و امارات متحده عربی برای جلوگیری از برطرف شدن این خلا از سوی چین و روسیه، متعهد است.

به گزارش روز چهارشنبه خبرگزاری اسپوتنیک از واشنگتن، وی در جریان دیدار با همتای گرجستانی خود گفت: وضعیت ما در قبال عربستان و امارات بدین گونه است که چطور فروش های نظامی خارجی در اختیار این دو کشور قرار دهیم که آنها از خود دفاع کنند.
وی افزود: اگر آنها از آمریکا که شریکی بسیار قدرتمند است، سلاح نخرند، در آن صورت به دلایل امنیتی مجبور می شوند به روسیه یا چین مراجعه کنند.
کمیته روابط خارجی سنا هفته گذشته اعلام کرد که اعضای این کمیته ۲۲ قطعنامه جداگانه ارائه می دهند تا مانع از انعقاد قراردادهای تسلیحاتی بین دولت آمریکا با عربستان و امارات شود و همچنین بر لزوم نقش کنگره در زمینه فروش سلاح به دولت های خارجی، مهر تائید گذارد.
به گفته سناتورهای آمریکایی، روشی که دولت ترامپ در زمینه فروش سلاح در پیش گرفته، بی سابقه و در تضاد با همکاری بین کنگره و بخش اجرایی است.
آمریکا تنها کشوری نیست که به عربستان سلاح می فروشد. فرانسه نیز به دلیل فروش سلاح به ریاض، در کانون اعتراض ها قرار گرفته است به طوری که براساس اعلام گروه های مدافع حقوق بشر، سلاح های فرانسوی علیه غیرنظامیان در جنگ ویرانگر یمن به کار گرفته می شود.
مقام های فرانسوی با طرح این ادعا که این نوع تسلیحات فقط برای اهداف دفاعی مورد استفاده قرار گرفته است، نقض معاهده تجارت سلاح را رد می کنند.
همچنین گزارشی که ماه گذشته در وب سایت « دیس کلوز » منتشر شد، حاوی یادداشت محرمانه ارتش فرانسه بود مبنی بر اینکه سلاح های فرانسوی در جنگ یمن مورد استفاده قرار می گیرد، افشاگری که با موضع پاریس مغایرت داشت.
فرانسه سومین کشور صادرکننده بزرگ سلاح در جهان است. عربستان و امارات متحده عربی ...

سرخط اخبار