پیگیری های تجارت نیوز نشان می دهد فروش اوراق مشارکت نفتی به مردم به عنوان وعده گشایش اقتصادی قوت گرفته است. این خبر را دومنبع آگاه تایید کرده اند. اما آیا این طرح در صورت اجرا برای مردم جذاب است؟

به گزارش تجارت نیوز ، چهارشنبه و پنج شنبه هفته گذشته، رئیس جمهور و رئیس مجلس از گشایش اقتصادی خبر دادند که هم قرار است تحولی در حوزه بودجه ایجاد کند و هم در حوزه ریال و ارز.
گمانه های بسیاری در خصوص این گشایش اقتصادی مطرح شده، اما حالا دو منبع آگاه در گفتگو با تجارت نیوز اعلام کرده اند به احتمال زیاد این طرح، همان طرح فروش اوراق مشارکت نفتی است. طرحی که زمزمه اجرای آن مدت هاست در وزارت نفت شنیده می شود و سال ۹۱ هم قرار بود انجام شود که نشد.
دلار بدهید، نفت بخرید
اما این طرح چیست؟ ویدئویی از حسین مرعشی در فضای مجازی منتشر شده که وی در جلسه ای با رئیس جمهور پیشنهاد می دهد دولت نفت را با سررسید سه ساله به مردم بفروشد و در مقابل آن سکه و ارز خارجی (دلار یا یورو) دریافت کند. تاکید مرعشی بر این است که با این کار، بخشی از ارز و سکه موجود در جامعه جمع می شود و «یک سال می توان اقتصاد ایران را اداره کرد.»
یک منبع آگاه در وزارت نفت به تجارت نیوز گفت: ما هنوز مستندی درباره اینکه طرح فروش اوراق نفتی، همان گشایش اقتصادی است یا نه ندیده ایم. اما طرح فروش اوراق نفتی مدت هاست در این وزارتخانه مطرح بوده و به نظر می رسد که اجرایی می شود. اما منبع خبری دیگری تاکید کرد که تنها گزینه محتمل درباره وعده روحانی، اجرای طرح فروش اوراق نفتی است.
طرحی که دولت امیدوار است با آن هم بخشی از ارز کشور را جمع کند و هم بخشی از کسری بودجه را جبران کند.
دنیای اقتصاد هم در گزارشی خبر داده زمزمه هایی درباره «عرضه ۵۰ هزار میلیارد تومانی این اوراق مطرح شده که در صورت محقق شدن آن بخشی از کسری بودجه ۱۳۴ هزار میلیارد تومانی دولت جبران خواهد شد. از طرف دیگر این ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار