نفیسه امامی
دولت در 25 دی ماه سال ۱۳۹۷ با دادن مهلت چهارماهه ای با ترخیص خودرو های دپو شده در گمرک موافقت کرد و این امیدواری در صاحبان آن ها به وجود آمد که به خودروهای خود دست می یابند اما در این زمان تعداد کمی از خودروها ترخیص شدند. این خودروها در جریان تغییر ضوابط واردات خودرو، ممنوعیت ثبت سفارش و واردات خودرو و همچنین تحولات سیاست های ارزی توقیف و از ترخیص آن ها جلوگیری شد. ضمن این که خودروهایی به علت داشتن پرونده قضائی، عدم ثبت سفارش، داشتن حجم موتور بالای ۲۵۰۰ سی سی و یا سفارش آمریکا وجود داشتند که امکان خروج از گمرک به آن ها داده نمی شد.
دولت مجددا در مصوبه ای دیگر مهلت دوماهه ای را برای ترخیص خودروها تمدید کرد تا از ۱۲ هزار و ۲۶۱ خودروی دپو شده در گمرک، ۷۱۵۳ دستگاه خودرو ترخیص و ۵۱۰۸ دستگاه دیگر در گمرکات بمانند. بعد از گذشت این مهلت دوباره تلاش های زیادی برای ترخیص خودروها انجام گرفت تا این که در بهمن ماه سال قبل دولت با مصوبه چهارماهه ای درباره تعیین تکلیف و ترخیص خودرو های مانده در گمرک موافقت کرد، اما بازهم تکلیف خودروهای بسیاری در این زمان مشخص نشدند. با درخواست وزارت صمت، هیئت دولت در ۲۳ خردادماه سال جاری برای چهارمین بار زمان ترخیص خودرو ها را برای مدت سه ماه و تا 26 شهریورماه تمدید کرد.
طبق گزارش گمرک، تا قبل از مصوبه دولت ۵۱۰۸ دستگاه خودرو در گمرک باقی مانده بود که طی سه ماه تعیین شده تنها ۱۳۸۹ خودرو
از گمرک ترخیص شدند و حدود ۳۷۰۰ دستگاه خودروی دیگر همچنان در گمرک ماندند. از ۳۷۰۰ دستگاه، ۱۲۴۸ دستگاه نیازمند تمدید زمان بودند و مابقی مشکلی به لحاظ زمانی برای ترخیص نداشتند.
ظاهرا از ۱۲۴۸ دستگاه باقیمانده ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار