آغاز فصل جدیدی از همکاری های همه جانبه ایران و روسیه/ با الحاق جمهوری اسلامی ایران به موافقت نامه اوراسیا شاهد تحول در روابط ایران و پنج کشور عضو خواهیم بود

اعتماد آنلاین یکشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۴۰

اعتمادآنلاین| رضا اردکانیان، وزیر نیرو در مراسم پانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی و تجاری ایران و فدراسیون روسیه گفت: مناسبات ایران و روسیه در سال های اخیر روند رو به توسعه داشته و در حال گسترش است تا جایی که روسای جمهور دو کشور پنج بار ملاقات داشته اند و آقای پوتین تاکنون سه بار به ایران سفر داشته است.
وی با بیان اینکه دیپلماسی پارلمانی دو کشور تقویت شده و روسای پارلمان و نمایندگان دو کشور دیدارهایی باهم داشته اند، افزود: تعداد جلسات و دیدارها بین مسئولین دو کشور روند صعودی داشته که بیانگر این است که ابعاد سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و امنیتی از موضوعات کلیدی سیاست های خارجی دو کشور است.
وزیر نیرو گفت: قفقاز شمالی 10 میلیون نفر جمعیت دارد و جایگاه کلیدی در روابط ایران و روسیه و دروازه ورود کالای ایران به روسیه و بالعکس است. قفقاز با برخورداری از کلیه منابع از ظرفیت بالقوه ای برای توسعه همه جانبه در حوزه های اقتصادی، علمی و فرهنگی برخوردار است. ایران و قفقاز در زمینه گردشگری و حمل و نقل همکاری هایی باهم داشته اند.
وی ادامه داد: لغو روادید به توسعه همکاری ها و گردشگری کمک می کند، قفقاز در مسیر کریدور حمل و نقل شمال و جنوب زمینه های همکاری دارد و جمهوری اسلامی برای این هدف تلاش کرده است.
اردکانیان اظهار داشت: افتتاح خط قزوین – رشت نمونه بارز همکاری های ایران و منطقه در زمینه حمل و نقل است این پروژه که از مناطق البرز و مسیر صعب عبور کرده نتیجه پروژه مهندسی مهمی است به نوعی که باعث طولانی شدن روند تکمیل این پروژه شد. با اجرایی شدن خط رشت – آستارا این حلقه تکمیل و شاهد تبادل کالا بین کشورها خواهیم بود.
وی همچنین ...

سرخط اخبار