استاد دانشگاه مفید با اشاره به آیه «إِنَّ اللَّهَ یَأْمُرُکُمْ أَنْ تُؤَدُّوا الْأَمَانَاتِ إِلَى أَهْلِهَا»، اظهار کرد: یکی از مصادیق بارز این امانت الهی، سپردن مسئولیت ها به افراد به امانتدار و لایق است؛ پیامبر(ص) فرمودند: وقتی امانت ضایع شد آن وقت منتظر قیامت و پاسخگویی به خدا باشید. پیامبر(ص) در پاسخ به این پرسش که چگونه امانت ضایع می شود، فرمودند که وقتی کار به دست نااهل سپرده شود.

به گزارش ایکنا، حجت الاسلام والمسلمین محمدرضا یوسفی، استاد دانشگاه مفید، 4 آبان ماه، در سخنانی که به مناسبت ایام میلاد پیامبر(ص) در فضای مجازی بارگذاری شده است، گفت: یکی از مسائلی که امروز زیاد بر سر زبان ها جاری است و درمورد آن سخن گفته می شود، فساد گسترده است؛ امروز در عراق اعتراضاتی هست و در کشور ما هم دم از مبارزه با فساد زده می شود؛ بنابراین جا دارد که ببینیم پیامبر(ص) چگونه با تخلفات مواجه شد و برخورد کرد.
وی افزود: هرقدر جامعه اخلاقی تر و مؤمنانه تر شود، فساد در آن کمتر است؛ هرقدر در جامعه، برابری بیشتر باشد فساد کمتر و هرقدر نابرابری بیشتر، چشم هم چشمی و فسادهای مالی بیشتر خواهد شد؛ شکاف طبقاتی یکی از عوامل مهم در ایجاد فساد است؛ همچنین یکی از کارهایی که زمینه فساد را ایجاد می کند آن است که افراد نه براساس توانمندی و شایستگی اخلاقی بلکه براساس روابط، پست و مسئولیت می گیرند؛ چنین افرادی اگر خودشان هم فساد نکنند افرادی که دور و بر آنان هستند به واسطه به کفایتی آنان، فساد خواهند کرد.
یوسفی با بیان اینکه «إِنَّ اللَّهَ یَأْمُرُکُمْ أَنْ تُؤَدُّوا الْأَمَانَاتِ إِلَى أَهْلِهَا وَإِذَا حَکَمْتُمْ بَیْنَ النَّاسِ أَنْ تَحْکُمُوا بِالْعَدْلِ إِنَّ اللَّهَ نِعِمَّا یَعِظُکُمْ بِهِ إِنَّ اللَّهَ کَانَ سَمِیعًا بَصِیرًا»، تصریح کرد: یکی از مصادیق بارز این امانت الهی، سپردن مسئولیت ها به افراد به امانتدار و لایق است؛ لذا اگر افرادنالایق در جایی باشند که نباید باشند، منابع جامعه را تلف خواهند کرد و فساد خواهد شد. پیامبر(ص) فرمودند: وقتی امانت ضایع شد آن وقت منتظر قیامت و پاسخگویی به خدا باشید. کسی از پیامبر(ص) پرسید که چگونه ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار