تهران – ایرنا – «عبدالباری عطوان» در سرمقاله امروز (شنبه) روزنامه الکترونیکی «رای الیوم» با اشاره به اعتراض های گسترده به کشته شدن یک شهروند سیاه پوست بوسیله پلیس آمریکا نوشت: ایالات متحده در آستانه انقلاب علیه نژادپرستی است.

سردبیر رای الیوم افزود: ناآرامی ها و شورش ها در شهر مینیاپولیس آمریکا به دنبال کشته شدن یک شهروند آفریقایی تبار بوسیله یکی از نیروهای سفیدپوست پلیس به طور فزاینده ای در حال شدت گرفتن است.
وی نوشت: پلیس مزبور پس از بر زمین زدن این شهروند سیاه پوست با زانوی خود بر گردن وی فشار وارد کرد و به التماس هایش گوش نداد تا آنکه این سیاه پوست در اثر خفگی جان باخت. این جنایت وحشتناک که توسط تلفن همراه یکی از افراد رهگذر ضبط شد و انتشار یافت، بار دیگر باعث گشوده شدن پرونده ظلم و ستم هایی شد که علیه شهروندان سیاه پوست توسط عناصر پلیس و برخی از نهادهای دولتی اعمال می شود.
به گفته عطوان ، هر چند از لغو قوانین تبعیض نژادی در آمریکا بیش از یک سال گذشته است اما تبعیض ها همچنان وجود دارد؛ به رغم اینکه از میان سیاه پوستان تا کنون «باراک اوباما» به ریاست جمهوری رسید و «کاندولیزا رایس» و «کالین پاول» به عنوان وزیران خارجه و «سوزان رایس» به عنوان مشاور امنیت ملی آمریکا تعیین شده اند.
بر اساس این گزارش، آمار رسمی نشان می دهد که عمر یک آمریکایی سیاه پوست شش سال کمتر از یک سفید پوست است و بیش از ۴۳ درصد زندانیان در زندان های آمریکا سیاه پوست هستند . این در حالی است که آنها ۱۳ درصد جمعیت آمریکا را تشکیل می دهند و از مجموع ۱۰۰ سناتور در مجلس سنا فقط دو سناتور و در میان بیش از ۴۳۵ نماینده مجلس نمایندگان فقط ۴۴ نماینده سیاه پوست هستند.
این تحلیل گر سرشناس مسائل سیاسی جهان عرب خاطرنشان کرد: «دونالد ترامپ» دستورکار سفیدپوست های نژادپرست را در پیش گرفت و بر همین اساس با آرای آنها به کاخ سفید راه یافت و به همین دلیل پرزیدنت باراک اوباما را مورد حمله قرار ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
عناوین مهم خبری