امضای توافقنامه آتش بس میان دو طرف اصلی درگیری یعنی دولت الوفاق طرابلس و شبه نظامیان تحت فرماندهی خلیفه حفتر در مقر سازمان ملل در ژنو تحت نظارت این سازمان با استقبال اتحادیه اروپا و روسیه و البته تردیدافکنی صریح ترکیه درباره موفقیت آن روبرو شده است.

- اخبار بین الملل -
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از شبکه الجزیره، خانم استفانی ویلیامز نماینده سازمان ملل متحد در امور لیبی تاکید کرد که دو هیئت کمیته مشترک نظامی(هیئت وابسته به دولت الوفاق طرابلس و هیئت وابسته به خلیفه حفتر) به توافق فراگیری برای آتش بس دست پیدا کرده اند.
ویلیامز گفت از پایبندی طرف های کمیته نظامی مشترک در دستیابی به توافق برای فراهم کردن آینده بهتری برای لیبی قدردانی می کنم.
نماینده سازمان ملل در امور لیبی تصریح کرد توافق فراگیر و دائمی که امضا شده است، فورا وارد مرحله اجرایی می شود.
سرنوشت مزدوران خارجی
وی افزود : یکی از محورهای این توافق به دست آمده، توافق بر سر خروج تمام مزدوران از خاک لیبی در مدت حداکثر سه ماه است.
لیبی|توافق گروه های درگیر درباره 6 محور مهم و تاثیرگذار بر زندگی مردم
به گفته نماینده سازمان ملل در امور لیبی، کمیته مشترک(متشکل از دو طرف اصلی درگیر در لیبی)، این توافق تا زمان تشکیل دولت وفاق جدید، وارد فاز اجرایی می شود.
ویلیامز اظهار داشت کمیته مشترک همچنین درباره تشیکل نیروی نظامی مشترک که تابع اتاق عملیات یکپارچه و واحدی باشد، به توافق دست یافت، این توافق بر مشخص شدن گروه های مسلح و ادغام آنها در نهادهای دولتی لیبی تصریح می کند.
طرف های لیبیایی بر تعهد و پایبندی خود به بازگشایی تمام راهها در لیبی و مبارزه با گفتمان نفرت پراکنی و همچنین پایبندی به مبادله اسیران تاکید می کنند.
به گفته ویلیامز، پرواز هواپیماها میان طرابلس و بنغازی از امروز ازسرگرفته شده است.
وی افزود دو طرف(دولت وفاق و شبه نظامیان حفتر) خواستار ارائه این توافق به شورای امنیت شدند تا بر ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار