' قلب پاریس' در آتش

ایرنا سه شنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۷
تهران - ایرنا - کلیسای معروف 'نوتردام' با قدمتی 850 ساله دوشنبه شب در پاریس طعمه حریق شد و بخش هایی از این اثر منحصر به فرد معماری 'گوتیک' در میان شعله های آتش سوخت؛ حادثه ای که علاوه بر تاثر و تاسف مردم فرانسه، واکنش واتیکان و برخی از مقامات سایر کشورها را هم بدنبال داشت.

به گزارش ایرنا، آتش سوزی در کلیسا در ساعت 18 و 50 دقیقه دوشنبه به وقت محلی آغاز شد؛ بر اثر حجم آتش بخش مهمی از سقف و یکی از برج های اصلی کلیسا آسیب دید اما 400 مامور آتش نشانی در 9 ساعت تلاش کردند تا شعله های آتش را خاموش کنند.
کلیسای نوتردام در میانه یک پروژه 20 ساله بازسازی و مرمت قرار داشت؛ پلیس پاریس و بازرسان اعلام کرده اند که بر اساس تحقیقات اولیه، آتش سوزی بر اثر یک حادثه اتفاقی رخ داده است و نه تروریستی یا عمدی.
این حادثه در همان ساعت های نخست در صدر اخبار رسانه های مهم جهان قرار گرفت ، واکنش واتکیان، رئیس جمهوری فرانسه و برخی مقام ها و شخصیت های خارجی از جمله «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه ، «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا، «ترزا می» نخست وزیر انگلیس، «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان، «عبدالفتاح السیسی» رئیس جمهوری مصر، «آدری آزولای» دبیرکل یونسکو مستقر در پاریس، «دونالد تاسک» رئیس شورای اروپا، «صادق خان» شهردار پاریس و «آندره فینوت» سخنگوی کلیسای نوتردام را به دنبال داشت.
محمدجواد ظریف در واکنش توییتری به حریق در کلیسای نوتردام پاریس، نسبت به تخریب بخشی از این بنای تاریخی ابراز تاسف کرد و نوشت: غمگین شدم وقتی بخشی از نوتردام - بنای برجسته مختص عبادت پروردگار یکتا و بنایی که از طریق شاهکار ادبی هوگو همه ما را به هم نزدیک تر کرد - پس از 800 سال سر پا ماندن در پی جنگ ها و انقلاب تخریب شد. فکر ما با فرانسوی ها و همه کاتولیک هاست.
اگر چه مقام های فرانسوی اعلام کرده اند که توانسته اند ساختمان این بنا را از نابودی کامل حفظ کنند اما آتش سوزی این بنای تاریخی به تعبیر امانوئل مکرون 'قلب پاریس' و به نوشته واشنگتن پست 'روح ...

#وزیر_امور_خارجه #ساختمان_های_مسکونی #سازمان_آتش_نشانی #عبدالفتاح_السیسی #محمدجواد_ظریف #ساختمان_کلیسا #دونالد_ترامپ #غیرقابل_باور #کشور_فرانسه #دونالد_تاسک #نماد_مسیحیت #آدری_آزولای #آندره_فینوت #کمیل_پاسکال #آنگلا_مرکل #جزیره_سیته #برج_ایفل #صادق_خان #واتیکان #ترزا_می #تهران #میانه #غمگین #قلب_پاریس #مقامات_سایر_کشور‌ها #شعله‌های_آتش #کلیسای_معروف #مردم_فرانسه #فرد_معماری #حادثه‌ای #ایرنا #گوتیک #حریق #طعمه #رئیس_جمهوری_آمریکا #نخست_وزیر_انگلیس #رسانه‌های_فرانسه #صدراعظم_آلمان #ساختمان_جدید #سه_شنبه #صدر_اخبار_رسانه‌های_مهم_جهان #اثر_حجم_آتش_بخش_مهمی #حادثه_تاسف_بار_آتش_سوزی #سخنگوی_کلیسای_نوتردام #کلیسای_نوتردام_پاریس #کلسیای_نوتردام_پاریس #دفتر_دادستانی_پاریس #۴۰۰_مامور_آتش_نشانی #تعبیر_امانوئل_مکرون #شریک_احساسات_یک_ملت #توصیف_کردن_آتش_سوزی #رئیس_جمهوری_فرانسه #عملیات_نوسازی_بخشی #نوشته_واشنگتن_پست #رئیس_شورای_اروپا #ارتفاع_برج_کلیسا #منزله_سوختن_بخشی #رئیس_جمهوری_مصر #محل_آتش_سوزی