نتایج مطالعه شرکت «ریموت ونچرز»، یک شرکت بین المللی سرمایه گذاری مسکن مستقر در آمریکا، روی ۲۰۰ کشور جهان نشان می دهد که ۲۵ کشور دارای بازار مسکن بسیار جذاب برای سرمایه گذاری هستند. در میان این کشورها، ترکیه در جایگاه ۱۴ قرار دارد.

بازار مسکن ترکیه یکی از ۲۰ بازار اول جهان برای سرمایه گذاری ملکی «معرفی» شده است هر چند آمار جذب سرمایه خارجی از برخی کشور ها توسط ساختمان ساز های این کشور، تا حدودی این برتری را نشان می دهد. با این حال، سطحی از رشد حوزه املاک ترکیه برای کشور هایی که با ابررکود مسکن دست به گریبان هستند، از بابت «الگوی رونق» می تواند درس باشد و البته «شکل نامتعارف رشد قیمت مسکن در ترکیه» نیز می تواند هشداری معنادار برای سرمایه گذاران تلقی شود.
بررسی های دنیای اقتصاد، از آمار های رسمی بازار مسکن ترکیه نشان می دهد خریداران خارجی در این بازار سهم نزدیک به ۵ درصدی از معاملات سالانه خرید آپارتمان دارند. در سال ۲۰۲۰ به رغم افت بیش از ۵ درصدی معاملات مسکن توسط شهروندان ترکیه ای در این کشور، خرید های خارجی ملک بیش از ۱۰ درصد افزایش پیدا کرد. ایرانی ها مشتری اول خانه های ترکیه در گروه سرمایه گذاران خارجی هستند به طوری که سهم آن ها از کل خرید های خارجی مسکن در این کشور طی ۹ ماه اول ۲۰۲۰ نزدیک به ۱۸ درصد گزارش شده است. در ۹ ماه اول سال گذشته میلادی ۶ هزار و ۴۴۵ واحد مسکونی (آپارتمان) و خانه در ترکیه به ایرانی ها فروخته شده است. این رقم در سال ۲۰۱۷ معادل ۷۹۲ واحد مسکونی بوده که نشان می دهد، حضور ایرانی ها در بازار مسکن ترکیه نسبت به سه سال پیش ۸ برابر شده است.
اما این ترافیک خرید مسکن در ترکیه فقط به ایرانی ها خلاصه نمی شود. سرمایه گذاران دیگر کشور ها نیز - هر چند کمتر از ایرانی ها - در این بازار حضور پررنگ دارند. ترکیه پنجمین بازار مسکن ارزان از بین ۱۰۳ کشور مورد بررسی محسوب می شود. یک علت اصلی رونق سرمایه گذاری خارجی در بازار مسکن ترکیه، «معجزه ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار