سایت مباحثات هفته گذشته به مناسبت «روزجهانی معلولان» میزبانی نشستی صمیمی با موضوع «بررسی وضعیت طلاب معلول» بود. در این نشست آقای محمد نوری مدیر دفتر فرهنگ معلولین و نیز آقای حمیدی از طلاب معلول و مبلغین نمونه حوزه علمیه حضور پیدا کردند و نظر خود را پیرامون وضعیت فعلی طلبه های معلول بیان کردند که مشروح آن را در ادامه می خوانید

مباحثات: از اینکه دعوت مباحثات را پذیرفتید سپاسگزارم. ابتدا توضیح مختصری درباره دفتر فرهنگ معلولین بفرمایید. با چه انگیزه و هدفی شکل گرفت؟ رسالت و اهدافی که پیش رو دارد، چیست؟
نوری: بنده از شما و مباحثات تشکر می کنم که به این مباحث توجه دارید. کلیسا از قرون وسطی و به ویژه دوره جدید، کارهای ویژه ای در مورد معلولین انجام می دهد و این معلولین را یک سرمایه دینی برای خود می داند و از آنها در پیشبرد اهداف کلیسا، بسیار بهره برداری می کند. به همین دلیل، در سال ۱۳۰۴ به کشیشی مانند کریستوفل ماموریت می دهند که به ایران بیاید. وقتی که به ایران آمد، مدارسی را بنیانگذاری کرد و تعدادی از نابیناها و ناشنواها و معلولین مسلمان را آموزش داد. کریستوفل اولین کسی است که خط بریل را وارد ایران کرده و راه اندازی و بومی سازی کرد. در کنار آن خدمات، به آنها آموزش مسیحیت می داد و این معلولین به مبلغان دینی مسیحی تبدیل می شدند. وقتی مسلمانان این وضعیت را دیدند، از حدود صد سال قبل، مراجع دینی هم توجه کردند که این سرمایه – معلولین- به این خوبی را خود استفاده کنند. چرا ما به اینها آموزش ندهیم و توجه نکنیم؟ اگر هم استفاده آنها در مسیر تبلیغات یک نوع سوء استفاده است، حداقل به آنها خدمات دهیم. در هر صورت برخی مراجع شروع کردند.
از حدود سه چهار دهه قبل، یعنی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، کل این خدمات تعطیل شد – من فعلا اهل سنت را کنار می گذارم، چون بحث جدایی دارد- در خدمات مربوط به شیعه، کل خدمات از طریق موسسه ابابصیر بود، این موسسه توسط آیت الله شمس آبادی و چند روحانی دیگر بنیانگذاری شد، و توجه به معلولین و مخصوصا نابیناها در این موسسه بود.
اوایل ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار