خراسان جنوبی عاری از آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان

لوگوی ایرنا ایرنا . سه شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۹ - ساعت ۷:۴
بیرجند - ایرنا - اقدامات پیشگیرانه و همه جانبه در زمینه مبارزه با آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در خراسان جنوبی باعث شده است که این استان پنجمین سال متوالی عاری از این بیماری باشد.

به گزارش ایرنا استان خراسان جنوبی با حدود هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری در حوزه طیور یکی از کامل ترین زنجیره های موجود در کشور را در اختیار دارد و صیانت از این سرمایه یکی از اولویت ها در این استان بوده است.
رصد و پایش دقیق مجتمع ها، مرغداری ها و دیگر مکان های وابسته می تواند تا حد قابل توجهی از شیوع این بیماری ویروسی جلوگیری کند اما همراهی مردم در این زمینه برای تحقق سلامت زنجیره طیور اجتناب ناپذیر است.
از سویی وجود تالاب کجی نمکزار نهبندان به عنوان یک مجموعه زیستی طبیعی که هر سال از فصل پاییز آبگیری و میزبان پرندگان مهاجر می شود، در کنار این زنجیره می تواند به وجود آورنده کانون آنفلوآنزا باشد که با رصد و پایش مرتب دامپزشکی و حفاظت محیط زیست، خیلی از دغدغه ها برطرف شده است.
پایش مرتب و سازمان یافته مرغداری ها جلوی شیوع ویروس آنفلوآنزا فوق حاد پرندگان را به راحتی می گیرد هرچند برخی مرغداران اقدام به جوجه ریزی غیر قانونی و غیر بهداشتی می کنند که می تواند یک زنجیره غذایی را به نابودی بکشاند.
گزارش های اداره کل دامپزشکی خراسان جنوبی حاکی از رعایت مرغداران در این زمینه است اما باید بدانیم که حتی یک اشتباه کوچک جزئی از سوی مرغداران و دستگاه های دست اندرکار می تواند تبدیل به رویداد غیر قابل برگشت شود.
تالاب کجی نمکزار نهبندان هنوز پاک است
مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی گفت: با توجه به مشکوک بودن برخی تالاب های کشور به آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان با پایش مشترک ادارات کل دامپزشکی و حفاظت محیط زیست استان تاکنون موردی از این بیماری در تالاب کجی نمکزار نهبندان مشاهده نشده است.
حسن اکبری در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار