حجت‌الاسلام سبحانی:

معنویت بدون الهیات، انسان را بازیچه خیالات و گرایشات پست می‌کند

لوگوی ایکنا ایکنا . یکشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۹ - ساعت ۱۸:۵۸
استاد حوزه علمیه گفت: معنویت بدون الهیات بحرانی می آفریند که امروز با آن مواجهیم؛ یعنی گوهر معنویت را بازیچه خیالات، اوهام، تصورات، مطامع و گرایشات پست می کند و معنویت را از ساحت معنوی خود به زیر می کشد.

به گزارش ایکنا، حجت الاسلام والمسلمین محمدتقی سبحانی، استاد حوزه علمیه و رئیس بنیاد فرهنگی امامت، پنجم بهمن ماه در نشست «نسبت معنویت و علم کلام»، که از سوی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار شد، گفت: معنویت در کنار واژه هایی مانند اخلاق و دین به صورت پربسامد به کار رفته است، اما این واژه و هم معنای مراد از آن، جدید و تازه است، لذا چندان تعریف روشنی از معنویت نداریم و تا حدود زیادی غیرقابل تعریف است.
وی با بیان اینکه سلامت معنوی در دو دهه اخیر در دنیا رواج زیادی دارد، افزود: سازمان بهداشت جهانی هنوز برای معنویت، معنای روشنی پیدا نکرده و مؤلفه های ارائه شده آن هم محل بحث و گفت وگو است؛ یکی از مؤلفه های معنویت، فرایندهایی است که از دسترس حواس و عقل عرفی ما خارج و بیرون است؛ مؤلفه دوم معنویت ارتباط با حالات روح و جان انسان است و ویژگی سوم هم آن است که انسان را به حقیقت متعالی و مقدس متوجه می کند.
سبحانی تصریح کرد: مؤلفه نخست مرتبط با بعد جهان شناسی، مؤلفه دوم مرتبط با بعد انسان شناسی و مؤلفه سوم مرتبط با بعد هستی شناسی است. البته همین امروز کسانی هستند که با هیچکدام از این سه مؤلفه کنار نمی آیند و آن را نمی پذیرند، مثلاً معنویت های سکولار مؤلفه دوم و سوم را قبول ندارند و حتی برخی، معنویت را زمینی و ناظر به صور حیات انسانی تعریف می کنند، گرچه در منظومه اسلامی می توانیم روی هر سه مؤلفه بایستیم و از آن دفاع کنیم.
استاد حوزه علمیه با اشاره به مفهوم علم کلام بیان کرد: علم کلام ریشه در سنت ادیان الهی دارد و مقوله ای است که در سیره پیامبران الهی قابل بازیافت است؛ مثلاً آیات مرتبط با حضرت ابراهیم(ع) در قرآن بسیار به بحث کلام ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار