پاریس نقش خود در انتقال داعشی های فرانسوی به عراق را رد کرد

ایرنا چهارشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۴۳
تهران - ایرنا - وزارت خارجه فرانسه گزارش گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد مبنی بر نقش پاریس در انتقال تروریست های فرانسوی عضو داعش از سوریه به خاک عراق را رد کرد.

به گزارش تارنمای وزارت خارجه فرانسه، سخنگوی وزارت خارجه این کشور در پاسخ به سئوالی درباره واکنش پاریس به این گزارش تصریح کرد: ادعاهایی که «اگنس کالامارد» مطرح کرده همانطور که در رویه های ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد پیش بینی شده، مبتنی بر هیچگونه تبادل قبلی با مقامات فرانسوی نیست.
وزارت خارجه فرانسه تاکید کرد که این اتهام ها به هیچوجه پشتیبانی نمی شوند و فقط حدس و گمان محض است. در واقع ، گزارشگران ویژه سازمان ملل متحد که توسط شورای حقوق بشر این سازمان انتخاب شده اند، کارشناسان مستقلی هستند. این کارشناسان فقط بیان خود را دارند و اظهارنظرهای آنها برای سازمان ملل متحد الزام آور نیست.
سخنگوی وزارت خارجه فرانسه افزود: این کشور درباره اتباع، زنان و مردان بزرگسال فرانسوی که به داعش برای جنگ در سوریه به ائتلاف داعش پیوسته اند، از موضع ثابتی برخوردار است.
وزارت خارجه فرانسه تاکید کرد: ما به حاکمیت کشور عراق احترام می گذاریم، اینها باید توسط نهادهای قضایی این کشور، جایی که در آن مرتکب جنایت شده اند محکامه شوند. این مساله به عدالت و امنیت مربوط می شود.
دستگاه دیپلماسی فرانسه افزود: مقامات عراقی می دانند که فرانسه در همه جا و در هر شرایطی با مجازات اعدام مخالف است و خواستار اجرای مجازات اعدام نیست. فرانسه بر مبارزه مداوم خود علیه تروریسم و ​​عزمش در تأمین عدالت در هر کجا که داعش مرتکب جنایات وحشیانه شود، تاکید دارد.
اگنس کالامارد گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد، ۲۱ مرداد ماه در گزارشی در مورد اعدام های غیرقانونی یا خودسرانه، درباره سرنوشت هفت نفر از اعضای داعشی فرانسوی که به ائتلاف داعش در سوریه پیوسته بودند ابراز نگرانی کره ...

سرخط اخبار