هزاران میلیارد تومان سود ارزی دولت کجا می رود؟

اعتماد آنلاین یکشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۳۵

اعتمادآنلاین|  با توجه به تغییر مسیری که دولت در نظر دارد تا برای تأمین کالاهای اساسی در پیش بگیرد، ارز 4200 تومانی که از سال گذشته برای تأمین کالاهای اساسی پرداخت می شد احتمالاً به زودی از 25 گروه کالا حذف می شود و در این حالت تأمین منابع برای این اقلام با نرخ ارز از سامانه نیما که در حال حاضر برای هر دلار به 8,500 تومان و بالاتر می رسد انجام خواهد شد؛ از این رو اختلاف حدود 60 هزار میلیاردی از مابه التفاوت 14 میلیارد دلاری پیش بینی شده در بودجه امسال نصیب دولت می شود که تاکنون اعلام مشخصی درباره نحوه استفاده از آن وجود نداشته است.
این در حالی است که با افزایش قیمت ارز برای واردات کالاهای اساسی به طور حتم قیمت ها در بازار افزایش می یابد و موجب فشار بر معیشت مردم خواهد شد؛ این موضوعی است که مسئولان دولتی نیز آن را تائید کرده اند.
به گفته نوبخت – رئیس سازمان برنامه و بودجه – قرار است مابه التفاوت به نحو دیگری به زندگی مردم برگردد، ولی در مورد این که چگونه پول بار دیگر به جامعه تزریق شود توافقی انجام نشده است.
به هر حال حذف ارز یارانه ای که تاکنون به واردکنندگان داده می شد، جدی به نظر می رسد و در همین رابطه اخیراً پرداخت ارز 4200 تومانی به گوشت قطع شده است. اما در این بین سازوکار ادامه روند تأمین ارز کالای اساسی و به طور خاص چگونگی برگرداندن منابعی که دولت اصرار دارد به مردم بر می گردد مشخص نیست و موردی که فعلاً به صورت علنی اعلام شده، این است که شاید رقم چند هزار میلیاردی که ایجاد می شود از کانال کوپنی کردن کالاهای اساسی در اختیار مردم قرار گیرد که آن هم باز مشخص نیست که آیا تمام درآمد موجود از حذف یارانه مربوط به ارز ...