پس از پیدایش نفت خام در سال 1287 شمسی در نواحی مسجدسلیمان، جزیره آبادان به دلیل نزدیکی به مناطق نفت خیز، قرارگرفتن در میان رودخانه های اروند و بهمن شیر، در فاصله 71 کیلومتری خلیج فارس و دسترسی به آب های آزاد دنیا، برای احداث نخستین پالایشگاه خاورمیانه انتخاب شد.

آینده نگر
آبادان یکی از شهرهای تاریخی و صنعتی ایران است که اتاق بازرگانی منحصر به خود را دارد و حدود پنجاه سال است که فعالان اقتصادی در بخش خصوصی در این شهر به طور منسجم فعالیت می کنند. با اینکه آبادان دارای صنعت نفت بسیار قوی ای بوده و همچنان هم هست اما هنوز درگیر مشکلاتی است که در دوران جنگ تحمیلی برایش به وجود آمده و ادامه دارد. در 15 سال اخیر که منطقه آزاد اروند تاسیس شده و آبادان هم به بخش مهمی از این منطقه تبدیل شده، امیدها برای رهایی آبادان از مشکلات جنگ ایران و عراق و شکوفایی مجدد این شهر بیشتر شده است.
اقتصاد آبادان با صنعت نفت بیش از صد سال است که درآمیخته شده، اما این آمیختگی در قالب صد درصد دولتی بوده است. حالا شاید منطقه آزاد اقتصادی اروند این نوید را بدهد که فعالیت های بخش خصوصی به زودی آغاز شود. مهم ترین صنایع آبادان در بخش انرژی به ویژه پالایشگاه و پتروشیمی و صنایع وابسته که اغلب دولتی هستند متمرکز شده اند اما اخیرا بخش خصوصی نیز به این حوزه وارد شده است. همچنین صنایع گردشگری، شیلات و خرما از جمله فعالیت های بخش خصوصی آبادان است که زمینه توسعه را می توان در سال های آینده در آنها دید. از سوی دیگر صنایع لنج سازی، صیادی، صنایع دستی محلی و از همه مهم تر پرورش میگو، می تواند جذابیت مهمی برای سرمایه گذاری داشته باشند. به علاوه این ویژگی ها، باید گفت که آبادان زیرساخت های قوی ای در حمل ونقل دارد که می تواند باعث شود این شهر در منطقه آزاد اروند موفق تر عمل کند. با توجه به نقش خارجی ها در آبادان در سال های قبل از انقلاب، این شهر از نظر تمامی زیرساخت ها در منطقه نقش ارزنده ای داشته است. اگر چه بعد از انقلاب به ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار