نماینده مجلس: بگذاریم مردم حرف آخر را درباره FATF بزنند

مثلث آنلاین دوشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۲۸
محمد کاظمی نماینده ملایر و نائب رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی گفت: بگذاریم مردم حرف آخر را درباره FATF بزنند.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:
«نمی توانیم مخالف خواست مردم ساز جداگانه ای بزنیم. تضمین جمهوری اسلامی ایران برای قرن ها در تاریخ آینده با اجرای درست اصل ۶ و ۵۹ قانون اساسی است.» این صحبت هایی است که حسن روحانی چند روز پیش آن را در دیدار با وزیر، معاونان و مدیران ارشد وزارت امور خارجه مطرح کرد؛ مهمترین نکته این حرف ها همان اصل ۵۹ و رجوع به نظر مردم یا «رفراندوم» بود. مسئله ای که حداقل در طول دو سال گذشته چندین بار از سوی رئیس جمهور مطرح شده بود و البته واکنش های متفاوتی هم به دنبال داشت.
البته این بار به نظر می رسد عزم رئیس جمهور برای اجرای این اصل قانون اساسی، جزم تر از گذشته است؛ شاهد این ادعا هم صحبت های معاون حقوقی رئیس جمهور است. آنطور که لعیا جنیدی می گوید تیم حقوقی ریاست جمهوری بررسی مفصلی بر موضوع «همه پرسی» داشته و ابعاد حقوقی آن را زیر ذره بین قرار دادند. اما شاه بیت صحبت های جنیدی انجاست که می گوید: موضوع اجرای اصل ۵۹ قانون اساسی و برگزاری رفراندوم علی الظاهر روی میز آقای رئیس جمهوری هست.
فارغ از اما و اگرها بر سر رفراندوم مطرح می شود سوال اینجاست ساز و کار رسیدن به نقطه رجوع به همه پرسی کجاست؟
حرف «رفراندوم» که به میان آمد به دنبال آن قیل و قالی هم به پا شد؛ گویی صحبت از اصل ۵۹ قانون اساسی به معنای به رفراندوم گذاشتن اصل نظام است درحالی که هربار که موضوع همه پرسی مطرح شده است بلافاصله به رای گذاشتن مشکلات کلان کشور جزو مصادیق قرار گرفته است. حالا با همه این حرف و حدیث ها دیگر کسی در تابو شدن اصل ۵۹ قانون اساسی شکی ندارد. تابویی که به گفته محمد کاظمی نماینده ملایر و نائب رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی باید شکسته ...

سرخط اخبار