مبلغ معروف عربستانی به دلیل انتقاد از بن سلمان دستگیر شد

خبر آنلاین چهارشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۳
فارس نوشت: یک مبلغ معروف عربستانی که چندی پیش از ولیعهد سعودی انتقاد کرده بود بازداشت شد.

مأموران سعودی امروز (چهارشنبه) «عمر المقبل» مبلغ معروف سعودی و استاد دانشگاه «القصیم» را به علت انتقاد چندی پیش وی از سازمان موسوم به «هیأت سرگرمی» سعودی بازداشت کردند.
صفحه توئیتری «معتقل الرأی» که به زندانیان سیاسی و عقیدتی در عربستان می پردازد با اعلام این خبر نوشت که دولتمردان سعودی باید توضیح دهند که با استناد به کدام قانون کسی که از «هیأت سرگرمی» انتقاد می کند را باید بازداشت کرد.
دکتر «عبدالله العوده» پسر «سلمان العوده» روحانی معروف عربستانی که از دو سال گذشته در زندان به سر می برد، نیز بازداشت «عمر المقبل» را نشانه ادامه سرکوب و بازداشت های خودسرانه تمامی افراد مأثر در جامعه دانست. 
او تأکید کرد: «بازداشت عمر المقبل نشان داد، تیمی که پدر من را بازداشت و ترور خاشقچی را برنامه ریزی کرد؛ همچنان پرونده های امنیتی را مدیریت می کند.»
«عمر المقبل» روز یکشنبه گذشته در انتقاد از سازمان «هیأت سرگرمی» گفته بود: «ما مخالف سرگرمی نیستیم، بلکه می گوییم باید سخن و عمل طبق ضوابط شرعی باشد. ما مخالف بی هویت شدن جامعه و ذبح حیا به بهانه سرگرمی هستیم.»
انتقاد مبلغان دینی و مفتی ها از هیأت سرگرمی سعودی در سال های گذشته، بسیاری از آنها را روانه زندان کرده است. 
هیأت سرگرمی سعودی با نام «هیئه الترفیه» در هفتم می ۲۰۱۶ تأسیس شد و از مهم ترین اقدامات محمد بن سلمان در راستای چشم انداز ۲۰۳۰ محسوب می شود. همان سال دولت سعودی از اختیارات هیأت امر به معروف و نهی از منکر بعنوان یک نهاد دینی کاست و آن را از بازداشت افراد منع کرد.
اقدامات این نهاد جدید تا کنون اعتراض بسیاری از مبلغان دینی سعودی را برانگیخته است. اقداماتی که اغلب برخلاف سنت ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار