آشنایی با امامزاده سراج الدین دیزج تکیه ارومیه

ایکنا پنج شنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۲۲
گروه فرهنگی - امامزاده سراج الدین از نوادگان حضرت موسی بن جعفر(ع) به شمار رفته و در روستای دیزج تکیه ارومیه قرار گرفته و بنای مذکور یک بنای مذهبی منفرد اسلامی گنبددار از نوع تک پوششی با دو مناره آجری است که در جبهه جنوبی قرار دارند و عمده مصالح آن آجر بوده و پلان داخل بنا به شکل چهار صفه - چلیپا است و ورودی در ضلع شرقی آن قرار دارد.

به گزارش ایکنا از آذربایجان غربی، روستای دیزج تکیه به عنوان یک منطقه روستایی از دهستان باراندوز شمالی از توابع بخش مرکزی شهرستان ارومیه در استان آذربایجان غربی قرار دارد، در ابتدای جاده اصلی به فرعی، تابلوی فلزی نصب گردیده که زیارتگاه امامزاده سراج الدین بن موسی الکاظم را نشان می دهد.
مقبره امامزاده سراج الدین در شمال روستا واقع شده و اولین عنصری از امامزاده که از دوردست خودنمائی می کند، مناره های امامزاده است، ضلع شمالی امامزاده با باغات، ضلع شرقی با مسجد و خانه های مسکونی و باغ و ضلع جنوبی با خانه های یک طبقه احاطه شده است.
این امامزاده در تلفظ عام مردم، تحت عنوان امامزاده سرالدین شناخته شده و عبارت روی سنگ قبر سفید نیز دلالت بر این نام دارد.
امامزاده سراج الدین از نوادگان حضرت موسی بن جعفر(ع) به شمار رفته و امامزاده، حیاط وسیعی به مساحت تقریبی ۳۰۳۲ مترمربع را دربرمی گیرد که سه ضلع آن به وسیله دیوار آجری کوتاهی محصور شده و ضلع دیگر را دیوار منازل روستائیان شامل می شود، صحن امامزاده نیز همسطح با کوچه بوده و بقعه تقریبا در وسط صحن جای گرفته و دورتادور آن را سنگ های قبر احاطه کرده است.
بنای مذکور یک بنای مذهبی منفرد اسلامی گنبددار از نوع تک پوششی با دو مناره آجری است که در جبهه جنوبی قرار دارند و عمده مصالح آن آجر بوده و پلان داخل بنا به شکل چهار صفه - چلیپا است و ورودی در ضلع شرقی آن قرار دارد.
فضای باز محوطه امامزاده را قبرستان عمومی روستا دربرمی گیرد، قبرستانی متعلق به مسلمانان که سنگ قبرهای نسبتا قدیمی که تاریخ ۱۲۴۵ در آن مشاهده می شود، همچنین بر روی برخی از سنگ های قبور، اشکالی مانند شانه و قیچی یا تفنگ و خنجر حک ...