محققان دانشگاه بیرمنگام انگلیس توضیح می دهند

چرا شیرمادر سیستم ایمنی نوزاد را تقویت می کند؟

لوگوی جام جم آنلاین جام جم آنلاین . جمعه ۳ بهمن ۱۳۹۹ - ساعت ۶:۵۶
متخصصان در یک بررسی جدید به ارائه توضیحات بیشتری در این رابطه پرداختند که چرا نوزادان تغذیه شده با شیر مادر از سیستم ایمنی سالمتری برخوردارند.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از ایسنا، از لحظه تولد، بدن یک پوشش محافظی ظریف تولید می کند که به طور کامل از میکروب ساخته شده است. دانستن اینکه کدام باکتریها، ویروس ها و مخمرها برای بدن مفید و کدام مضر است، فرایند پیچیده ای است که می تواند تفاوت بین سیستم ایمنی سالم و آلرژی های مادام العمر و اختلالات خود ایمنی را بوجود آورد.
مطالعه ای که به تازگی توسط محققان دانشگاه بیرمنگام انگلیس در مورد این فرآیند انجام گرفته نشان می دهد شیر مادر موجب رشد سلولهای ایمنی می شود که به مدیریت التهاب کمک می کند. به گفته محققان تأثیر نوع شیر دریافتی در ایجاد واکنش ایمنی طی چند هفته اول تولد پیش از این مورد مطالعه قرار نگرفته بود.
در این بررسی عملکرد سیستم ایمنی ۳۸ نوزاد که به روش سزارین به دنیا آمده بودند، مورد ارزیابی قرار گرفت. این نوزادان بر اساس اینکه تنها از شیر مادر، شیر خشک یا ترکیب این دو تغذیه شده اند، دسته بندی شدند. همچنین نمونه خون و مدفوع آنان هنگام تولد و سه هفته بعد مورد آزمایش قرار گرفت.
تفاوت بین سلول های "تی" در دو گروه قابل توجه بود به طوری که تعداد این سلولها در نوزادانی که تنها با شیر مادر تغذیه شده بودند در مقایسه با نوزادانی که تنها با شیر خشک تغذیه شده بودند در مدت سه هفته دو برابر شد.
شیر مادر انواعی از ترکیبهای ضد میکروبی و مواد مغذی را برای نوزاد فراهم می کند که سیستم ایمنیِ در حال شکل گیری برای مقابله با عفونت به آن نیاز دارد. همچنین روند شیردهی نه تنها میکرو فلورای پوست مادر بلکه بسیاری از سایر سلولهای او را نیز منتقل می کند. در اولین هفته ها، هجوم مواد خارجی به راحتی می تواند سیستم ایمنی نابالغ ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار